ABD’nin 3.Havalimanı Hazımsızlığıİstanbul Yeni Havalimanı’na karşı duyulan hazımsızlık, ABD’ye de bulaştı. Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan’ın geçtiğimiz pazartesi günü 3. Havalimanı’na ilişkin bilgi kirliliğinin giderilmesi için açıklamada bulunmuştu.

3.Havalimanı’na karşı duyulan hazımsızlık, ABD’ye de bulaştı. Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan’ın geçtiğimiz pazartesi günü 3. Havalimanı’na ilişkin bilgi kirliliğinin giderilmesi için açıklamada bulunmuştu.

ABD’li medya kuruluşu Bloomberg, Bakan Arslan’ın sözlerini çarpıtarak, havalimanının açılmadan batışa geçtiğini yazdı.

Dünyanın en büyük havalimanını inşa eden konsorsiyumun maddi sıkıntılar yaşadığını yazan Bloomberg, havalimanının henüz açılmamış olmasından dolayı maaliyet fazlalığı nedeniyle iflas bayrağı hazırladığını iddia etti. Yalan üzerine inşa edilen haberde yer alan kıskançlık belirtileri de gözden kaçmadı.

Dünyanın en büyük havalimanı olduğu belirtilen haberde, Manhattan’dan bile büyük bir sulak arazinin, bir yılda 200 milyon yolcuyu ağırlayabilecek bir tesise, transit geçiş güzergahına dönüşmesi iğneleyici bir dil ile yazıldı.

İnşaatın kreditörlere ve sözleşme tarafı idarelere taahhüt edilen sürelerde tamamlanamamasının ya da yatırım dönemi maliyetlerinin öngörülen tutarlarda bitirilememesinin, proje parametrelerinde değişikliklere neden olduğuna dikkati çeken Arslan, bunların da süre veya maliyet revizyonlarına yol açtığını ve ek finansman ihtiyacı doğurduğunu söyledi.

Kaynak : www.airporthaber.com

Reklamlar