Bursa Valisi Küçük: “Hızlı Tren 2020’de Açılacak”  Bursa Valisi İzzettin Küçük önceki akşam İhsan Aydın ile Olay TV’de ilin yatırımlarını konuştu.

Eksik olmasın, yapım ve sunumunu üstlendiğimiz Olay’ın İçinden programına katılım davetimizi kabul eden Vali Küçük’ten Bursa’yı sevindirecek üç önemli müjde aldık.

Onlar Bursa’nın dört gözle beklediği dev kamu yatırımları.
Vali Küçük büyük bir aksilik olmazsa Şehir Hastanesi’nin 2019, hızlı trenin 2020 yılında hizmete gireceğini ayrıca, Yenişehir’deki Kara Taşıtları Oto Test Merkezi’nin temelinin de bu yıl içinde atılacağını müjdeledi.

Vali Küçük ile programda Bursa’nın ulaşım yatırımlarını da ele aldık
Şu anada kadar 25 milyar TL harcanan İstanbul-Bursa-İzmir Otobanı’nın 388 kilometre, bağlantı ve yan yollarıyla 433 kilometrelik bir proje olduğunu anlatan Küçük, otobanın 2019’da tamamlanacağını ve Ege bağlantımızın bu sayede güçleneceğini aktardı.Bursa’nın Türkiye’nin stratejik noktasında bulunduğunu, otobanın ili ekonomik anlamda daha da büyüteceğini, ancak fabrika anlamında da artık Bursa’nın seçici olması gerektiğini söyledi.

Vali Küçük, Bursa-Ankara Otobanı’nın proje etüt çalışmaların sürdüğünü de belirtti
Bursa’nın hasretle beklediği hızlı tren projesinde 12 tünel inşaatının sürdüğünü, geçtiğimiz ay 900 milyon liralık bir altyapı ihalesi yapıldığını belirten Küçük, “Gecikmenin esas sebebi bir kaç kez güzergah değişti. Heyelan, kayma oldu. Mühendisler yoğurdu üfleyerek yemeye başladı. 2020 sonunda olmazsa, 2021 başında hızlı trene bineceğiz” dedi.

Vali Küçük, hava ulaşımı konusunda da şunları söyledi:
“Yenişehir Havaalanı’ndan doğudaki pek çok ile sefer düzenleniyor. Muş, Ağrı, Samsun, Erzurum, Diyarbakır. Daha çok hat açılabilir. Bu ekonomik hadisedir. Burayı kargo taşımacılığına açma çalışmamız var. Bursa’nın iki tane havalimanı bulunuyor. Sınır önemli değil, 45 dakika sonra gidiyorsanız Sabiha Gökçen de sizin havalimanınızdır.”

Küçük’e şehir içi trafiği de sorduk
Belediye ve Emniyet’in aldığı tedbirlerle şu anda trafikte yüzde 17’lik bir rahatlama sağlandığını, hedefin yüzde 30 olduğunu, ancak sorunu tümden ortadan kaldıracak projenin ise metro yatırımı olduğunu, bu konuda da Büyükşehir Belediye Başkanı’nın çalıştığını anlattı.

Yazının tamamı için tıklayın

Kaynak : İhsan Aydın – www.olay.com.tr

Reklamlar