Bursalılar Hızlı Trene Sabırla Gün Sayılıyor

TCDD’nin programında yakın zamana kadar Bursa’ya gelecek hızlı trenin bitiş tarihi 2019 yılı gözüküyordu, sonra 2020 olarak revize edildi.


Doğal olarak…
Siyasiler ve ilgililer TCDD programına göre açıklama yapıyorlar, ama bu da tarih spekülasyonuna yol açıyor.

Önümüzdeyse, gelişmelerle ilgili iki süreç var.

Birincisi…
2012 Aralık’ta temeli atılan Bursa-Yenişehir etabı altyapı inşaatı. Hesapta olmayan sorunlar nedeniyle bu inşaatın hedeflendiği gibi ilerlememesi bugüne kadarki tartışmaların da nedeni.

3 Nisan’da yapılan ihale ise yeni bir süreci başlattı.

Altyapısı devam eden Bursa-Yenişehir etabının üstyapı ve elektromekanik işleriyle, projesi yeni biten Yenişehir-Osmaneli etabının altyapı, üstyapı ve elektromekanik işleri ihale edildi.

Yani…
Bursa-Yenişehir-Osmaneli hattının tümünün ihalesi umutları canlandıran en önemli gelişme oldu. O ihaleye de en iyi teklifi 2.5 milyar lirayla Aga Enerji Nak. Mad. İn. San. ve Tic. A.Ş. ile İmaj Altyapı Üstyapı San. Ve Tic. A.Ş. ortak girişimi verdi.

Böylece…
Bursa-Yenişehir etabı köprü ve viyadüklerini gösteren fotoğraflar heyecan verirken, hızlı trene ne zaman kavuşulacağı hesapları da yeniden başladı.

Bu noktada…
Uzun zamandır sabırla bekleyen kamuoyunun sabırsızlığını anlayışla karşılamak gerekiyor. Ne var ki, bu tür büyük projelerde geçilmesi gereken aşamalar biraz daha sabır istiyor.

Örneğin…
3 Nisan’daki ihalede en iyi teklifi veren firma belli, ama henüz ihale onaylanmadı, sonuç kesinleşmedi. Çünkü, TCDD incelemeyi sürdürüyor.

Bu noktada…
Konuştuğumuz bir Ankara kaynağı ihalenin onaylanmasının 5-6 ayı bulabileceğini söylerken, “En iyi fiyatı veren firmanın ihaleyi alacağı kesin değil, inceleme sonucuna bağlı” uyarısı da yaptı.

O bakımdan…
Firmaya karar verilip ihalenin sonuçlanmasının ardından sahada şantiye kurulmasının yıl sonunu bulabileceği konuşuluyor. Gerçi henüz itiraz olmadı, fakat olursa sürelerin nerelere sarkabileceği de kestirilemiyor.

Gördüğümüz kadarıyla…
TCDD programında hâlâ bitiş tarihi 2020 gözükse de, her şeyin olumlu ilerlemesi halinde Ankara yavaş yavaş cumhuriyetin 100. kuruluş yılı olan 2023 tarihi dillendirmeye başladı.

Bu da…
Bu sütunların okurları için yabancı bir tahmin değil.

Döviz kuru ihale firmalarını korkuttu

Hızlı trendeki gecikmelerde bugüne kadar arazide beklenmedik sorunlar etkili oldu.

Ne var ki…
3 Nisan’da yapılan ihale ortaya başka bir sorun çıkardı.

Örneğin…
Küresel gelişmelerin etkisiyle, ihalenin yapıldığı tarihteki döviz kuruyla bugünkü döviz kuru arasında büyük fark oluştu.

Ankara’dan konuştuğumuz bir yetkili, ihale dosyasının teknik analizi yanında reel ekonomi gerçeğine de dikkat çekti ve “Maliyet yükselmesine yol açan döviz kuru firmaların gözünü korkuttu” dedi.

Kaynak : Ahmet Emin Yılmaz – www.olay.com.trsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar