Bursa’ya Hızlı Tren Ne Zaman GeliyorGeçtiğimiz günlerde ihalesi yapılanan Bursa hızlı tren hattının 2019’da açılması planlanıyor. Bursalılar hızlı trene kavuşacağı tarihi iple çekiyor.

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattına bağlanacak ve saatte 200 kilometre hız yapacak Bursa Hızlı Tren Projesi’ndeki gelişmelerle ilgili Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu geçtiğimiz aylarda bilgi vermişti.

Yenişehir-Osmaneli arasındaki 41 kilometrelik kesimin altyapı ihalesiyle Bursa-Yenişehir-Osmaneli olarak 108 kilometrelik hattın tamamının üstyapı ve elektromanyetik ihalesi 3 Nisan 2018 tarihinde sonuçlandı. İhaleye göre Bursa-Osmaneli arasında ki 108 km’lik hattın 730 günde tamamlanması planlanıyor.

2012 yılında temeli atılan Bursa hızlı tren hattının 2016 yılında açılması beklenirken hattın açılışı 2019 yılına ertelenmişti.

Bursalılar hızlı trene kavuşacağı tarihi heyecenla bekliyor

Bursalılar da hızlı tren hattının bir an önce açılmasını bekliyor. Bursa Kent Gazetesine konuşan 70 yaşındaki Şaban Yıldız hızlı trenin Bursa için ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Sürecin hızlı işlemesi gerektiğini ifade eden Yıldız milletvekili ve hükümet yetkililerine çağrı yaptı: “Neden Avrupa kenti olan Bursa bir hızlı trene kavuşturulamıyor? Hızlı trenin akıbeti için gerekirse Cumhurbaşkanımıza kadar ulaşmaya çalışacağım. Artık bu işin çözüme kavuşturulmasını rica ediyorum.” dedi. Sürecin hızlanması için bakanlığa ve valiliğe başvurularda bulunan Bursa halkı da hızlı trene kavuşacağı tarihi dört gözle bekliyor.

Kaynak : www.yeniasya.com.tr

Reklamlar