Bursa’ya Hızlı Trenin Gelebilmesi Tünel İnşaatlarına BağlıZaman hızlı geçiyor… 1993’te ilk yazdığımızda Bandırma-Bursa-Osmaneli demiryolu fizibilitesi TBMM Ulaştırma Alt Komisyonu gündemindeydi.

2011 yılı başında, dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Faruk Çelik ihaleye çıkılacağını duyurduğunda heyecan arttı. Hatta ilk ihale 22 Nisan 2011’de yapıldı.

Ne var ki, Çelik siyasi tayinle Urfa’ya gidince projeye aynı ilgide siyasi takip aksadı.

O süreçte…
23 Aralık 2012 günü Geçit’te Balat girişinde yapılan ve bugünün Başbakanı, dönemin Ulaştırma Bakanı olan Binali Yıldırım’ın da katıldığı 3 Bakanlı temel atma töreninde “2016 sonunda trene binme” hedefi konsa da Bursa-Yenişehir arası altyapısı için 400 milyon lira ödenek tünellerde bitti.

Sonrasında…
Yenişehir ‘de güzergah değişti, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’in uyarısıyla yeni güzergahın hatalı olduğu anlaşılınca tekrar eski güzergaha dönüldü. Yenişehir-Osmaneli projesi de yeni tamamlandı.

Ardından…
Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun yeni yılın ilk günlerinde açıkladığı yeni ihale ertelemeyle 3 Nisan 2018 Salı günü yapıldı.

İşte…
Bursa-Yenişehir-Osmaneli hattının altyapısı, üstyapısı, elektromekanik sistemlerinin yani hattın tamamının 2.5 milyar liraya ihale edildiğini dün bu sütunlarda paylaştık. Hesaplar ve sorular da yeniden başladı.

Öncelikle…
İhale şartnamesine göre 730 günde işin tamamlanması gerektiği için, hesaplar da “Bursalılar trene ne zaman biner?” sorusu çevresinde yapılıyor.

Görünen şu:
Şartnameye göre, sorun yaşanmazsa müteahhit 2020 yılı sonuna doğru bitirecek. Daha doğrusu, bitirmesi gerekiyor.

Ancak…
Bursa-Yenişehir arası altyapısı için 400 milyon lira tünellerde bitti, ama tüneller bitmedi. 16 kilometre tünelin 9 kilometresi yapılabildi. 7 kilometre daha tünel yanında Yenişehir-Osmaneli arasında 4’er kilometrelik 2 büyük tünel var.

Gerçi…
Genelde “bütün mesele parada, ödenek aksamazsa hepsi aşılır” anlayışı var, ama para da yetmiyor. Çünkü, günde en fazla 4 metre tünel açılabiliyor.

Bu hesaba göre de, iki uçtan açılsa bile tünellerin en erken 2021 sonunda tamamlanabileceği gibi bir beklenti ortaya çıkıyor.

O nedenle…
18 Şubat 2017 tarihli yazımızın son cümlesini bir kez daha tekrarlamak istedik:
Bugünkü bütçe gerçekleri 2020 hedefinin aşılacağı izlenimi veriyor. Galiba, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yılı olan 2023’e yetişmesine razı olmak gerekecek.

Tablo bu.

Kaynak : Ahmet Emin Yılmaz – www.ahmeteminyilmaz.com

Reklamlar