İstanbul Yeni Havalimanına Ulaşım Nasıl Olacak29 Ekim’de resmi açılışı yapılacak olan 3. havalimanının terminal binasında çalışmalar sona geldi. Sadece 1 terminal binasında uçağa biniş için 19 ayrı kapı bulunacak. Toplam 5 binadan oluşacak terminalin bir ucundan diğerine yürümek için ise 6 kilometrelik bir mesafe katetmek gerekecek. Cnntürk’ten Zeynep Karamustafa,Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile yeni havalimanına ulaşımı konuştu.

1 Kasım itibariyle tüm uçaklar 3. havalimanına iniş-kalkış yapacak. Terminal binası neredeyse tamamlandı. Bittiğinde Avrupa’nın en büyük terminal binası olacak. Uçağa biniş ve inişte yolcuların kullandığı körük sayıları da arttırıldı. Bakan Arslan, “Aynı anda 114 uçağa hizmet verebileceğiz. Ancak bunların bir kısmı çift körük olacak. Onun için 143 körgümüz olacak” dedi.

Uçağa binişte kapı önlerinde yoğunluk yaşanmayacak

Atatürk Havalimanı artık mevcut yolcu yoğunluğunu karşılayamıyor. Kapasitesini çoktan doldurdu. 3. havalimanında belki de en dikkat çeken şey; yolcuların uçağa giderken kullanacakları kapılar. Sadece 1 terminal binasının içinde 19 ayrı kapı var. Yani yolcular uçağa 19 ayrı kapıdan binecek ve böylelikle kapı önlerinde yoğunluk yaşanmayacak. Açılacak olan 1. etapta artık hazırlıklarda sona gelindi. Son rötuşlar yapılıyor.

Bagaj bekleme sorunu olmayacak

En sık karşılaşılan sorunlardan birisi de bagaj bekleme süresi. Yeni havalimanında bu sıkıntının yaşanmayacağını belirten Bakan Arslan, “Çok sayıda konvör olacak. Yolcu uçaktan çıkıp salona gittiğinde hemen valizini alabilecek. Dakikalarca bekleyip ‘Bagajım geldi mi, gelmedi mi?’ gibi sıkıntılar da olmayacak” diye konuştu.

Havalimanı metrosu seneye bitecek

Havalimanına ulaşımı sağlayacak metro hattı hakkında da konuşan Bakan Arslan, “Gayrettepe-havalimanı metrosunun inşaatı şuan devam ediyor. Onu da inşallah önümüzdeki yıl bitireceğiz. Gayrettepe-havalimanı metrosu ayrıca Halkalı’ya da uzamış olacak. Halkalı’da da Marmaray sistemi ile entegre olacağız” ifadelerini kullandı.

Peki Atatürk Havalimanı’nın kaderi ne olacak ?

Bakan Arslan, bu soruya da şöyle yanıt verdi:

“Atatürk Havalimanı genel havacılık dediğimiz anlamda hizmetine devam edecek. Özel jetler eğitim uçakları yurtdışından özel uçağı ile gelen misafirlerimiz, konuklarımız dahil olmak üzere o anlamda hizmet verecek. Ticari anlamdaki yolculukların tamamı buradan olacak. İstanbul ve Türkiye, dünyanın en büyük havalimanını 1 Kasım itibariyle kullanmaya başlayacak.”

Kaynak : Cnnturk.com

Reklamlar