Samsun’da Demiryolu Mağdurları Çözüm Bekliyor

Samsun’un İlkadım Yeşiltepe Köyü üzerinde yapımı devam eden demiryolu hattının, yıllardır kullandıkları köy yolunun kapanmasına sebep olduğunu ifade eden İbrahim Kabadayı, mağdur olduklarını belirterek yetkililerden çözüm istedi.


Eylül ayında hizmete başlaması planlanan Samsun-Sivas demiryolu hattı, daha önce güzergah üzerinde sebep olduğu mağduriyetlerle gündeme gelmişti. Demiryolunun 9. km’si Samsun’un İlkadım İlçesi Yeşiltepe Köyü’nde ikamet eden İbrahim Kabadayı da, köyde yaklaşık olarak 50 hanenin, kapatılan yol nedeniyle mağdur durumda olduğunu ifade ederek, yetkililerden çözüm istedi.

KÖPRÜ İSTİYORUZ

Kabadayı, demiryolu çalışmaları öncesinde aynı mevkide köprüye sahip olduklarını belirterek, “Burada çelik köprü vardı, yerine betonarme köprü yaptılar. Etrafını eştiler, bu nedenle artık geçemiyoruz.

Kaymakamlık yoluyla T.C Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’ne başvurduk. Bize verilen cevapta bölgede sel ve heyelan tehlikesi olduğu için yolun yapılamayacağı söylendi. Ancak dedem ve babam yıllarca bu yolu kullandı, hiçbir şey olduğunu görmedik” dedi. Kabadayı, köy halkı olarak köprünün yapılarak ulaşıma açılmasını istediklerini belirtti.

MADDİ-MANEVİ ZARARDAYIZ

Samsun’un Yeşiltepe Köyü’nde ev ve ahırı olduğunu söyleyen Kabadayı, “Köyün merasının olduğu taraf demiryolu ile kapanmış durumda. 150 dönümlük arazide fındık ve şeftali bahçesine sahibim ancak demiryolu nedeniyle mallarımızı, ürünlerimizi getirip götüremiyoruz. Maddi ve manevi yönden zarardayız, iş yapamaz hale geldik. Köy halkı da benim gibi mağdur durumda, çok büyük zararımız var” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Şükrü Berk ASKAR-www.habergazetesi.com.trsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar