Trabzon MMO’dan Tramvayla İlgili Dikkat Çeken AçıklamalarTrabzon Makine Mühendisleri Odası Başkanı Şaban Bülbül, Trabzon’da yapılması planlanan Hafif Raylı Sistem projesi için 61saat’e dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Bülbül, Akyazı’dan Yavuz Selim Bulvarı boyunca gidecek ve Değirmendere’den üniversiteye tek hat verilerek, yine karayolunu takip ederek havaalanına, Kahramanmaraş’ta ise Doğu’dan Batı’ya tek hat olacağı açıklanan Trabzon Hafif Raylı Sistem’in şartlar oluştuktan sonra başlaması gerektiğini belirtti.

ÇÖZÜM YOKSA, TRAFİĞE ALIŞILMALI
Bülbül Trabzon trafiğinin mevcut haliyle çözülme ihtimalinin olmadığını belirtip “Hafif Raylı Sistem projesi yapıldı mı ne oldu şuan bir muamma. Herhangi bir şey yok ortada, ne zaman yapılıyor, ne yapılıyor herhangi bir bilgi yok. Dolayısıyla Trabzon trafiğinin spesifik çözümlere ihtiyacı var mevcut haliyle beraber. Trafiğin çözülmesi için noktsal çözümler üretilmesi gerekiyor. Otopark sorununun da Trabzon şehir merkezinde halledilmesi gerekiyor. Onlarla beraber pansuman çözümlerle Trabzon trafiği kısmende olsa rahatlayabilir. Çözüm üretilmediği sürece böyle bir trafikle yaşamaya alışmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

KANUNİ BULVARI BİTMEDEN BAŞLANMAMALI
Hafif raylı sistem projesinin yapılması için alternatif yolların oluşturulması gerektiğini belirten Bülbül “Yapılacak olan hafif raylı sistem mevcut yol güzergahının üzerinde yapılacaktır. Bu inşaat esnasında da Trabzon trafiğine de sıkıntı oluşturacaktır. Bundan önce Kanuni Bulvarı projesinin bitmesi gerekiyor. Çözüm alternatif yollar yapıldıktan sonra ona başlanması gerekiyor. Ama şuan hedef Kanuni Bulvarı’dır. Kanuni Bulvarı biran önce bitip ondan sonraki trafik sorunlarının çözümlerine bakılması gerekiyor. Tek sorun Trabzon’da hala Ulaşım Master Planı yok. Trabzon’da Ulaşım Master Planı yapılmalı ve bu plana göre çözüm üretilmelidir” diye konuştu.

Kaynak: www.61saat.com

Reklamlar