Vinçsan, Devasa Lokomotif Çevirme Köprüsü’nü TamamladıLokomotifler, dönme hareketini çevirme köprüleri sayesinde en minimum alan kullanarak ve en güvenli şekilde yaparlar. Ülkemizde sayısı 50 civarı olan bu yapılar özel uzmanlık gerektiren firmalar tarafından üretilmektedir.

Çevirme köprüsü, lokomotiflerin diğer raylara geçişini sağlamak veya bakım sıraasında kullanılmak amacıyla geliştirilmiştir. Anahat üzerinde iki yönlü çalışabilmektedir. Dönme eylemi, kontrol paneli üzerinden gerçekleştirilir, köprü hedef noktaya eriştiğinde otomatik olarak kilitlenir. Lokomotif, çevirme köprüsüne girdikten sonra vinç yardımıyla çevirme hareketi yapması sağlanmaktadır.

Ülkemizde sayısı 50 civarı olan çevirme köprüleri seksen yıldır kullanılmakta olup sağlam yapılı ve zor aşınan malzeme kullanılarak üretilmektedir. Düzenli bakımlarla satış sonrası destek verilerek köprülerin uzun süreli kullanımı sağlanmaktadır. Ülkemizde uzmanlığı çevirme köprülerinin imalatı olan az sayıda firma bulunmaktadır.

Dünyada bir ilk olarak, 300 ton kapasiteli ve 44,5 metre uzunluğu bulunan lokomotif çevirme köprüsünün imalatını Vinçsan tamamladı. Türkmenistan Bereket şehrinde kurulan köprü ile iki adet lokomotif hat ve yön değişikliği yapabiliyor, 360 derece dönebiliyor.


vinçsan

Kaynak : www.haberortak.com

Reklamlar