DHMİ’den Yeni Havalimanı’nda 20 Euro’luk Servis Ücreti Haberine Açıklamaİlk kez Kokpit.aero’nun duyurduğu İstanbul Yeni Havalimanı ihalesinde yer alan 20 €’luk yolcu hizmet bedeli konusunda Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından açıklama yapıldı.

Atatürk Havalimanı’nda dış hat yolcu biletlerine yansıtılan 15 $ tutarındaki yolcu hizmet bedeli yeni havalimanının devreye girmesi ile birlikte 20 € olarak tahsil edilmeye başlanacak. Kur farkı nedeniyle yaklaşık yüzde 40 zamlanmış olan tarife ile ilgili olarak Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından açıklama yapıldı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından yapılan açıklama;

“Bazı basın yayın organlarında yer alan haber ve sosyal medyadaki paylaşımlarda, “İstanbul Yeni Havalimanı’nda dış hat yolcuları için alınacak ücretlere” ilişkin hatalı değerlendirmeler yapıldığından aşağıdaki açıklamaya gerek görülmüştür.

Haber ve paylaşımlarda ilave bir ücretten söz edilmesi gerçeği yansıtmamaktadır. Haberlerde söz konusu edilen 20 € ücret; yurtdışına çıkış yapacak yolculardan alınacak bir meblağ olup, yolcu servis ücreti olarak tanımlanmaktadır.

Tüm dünyada havalimanlarında yolcuya verilen hizmetlerin (işletme, güvenlik vb.) karşılığında, havalimanı işletmecisi tarafından yolcu başına belli bir ücret alınmaktadır. Bu ücret, ülkeden ülkeye, hatta aynı ülke içinde meydandan meydana da farklılık göstermektedir. Son sistem güvenlik cihazları ve ileri teknoloji ile donatılmış, en üst seviyede yolcu konforunun sağlandığı İstanbul Yeni Havalimanı için yurt dışına gidecek yolculara uygulanacak olan 20 € ücret bu unsurlar göz önünde bulundurularak belirlenmiş olup, yurt dışındaki birçok havalimanında da benzer ölçekte ücret uygulaması yapılmaktadır.