Apaydın: “Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi Katılımcılarına Teşekkür Etti”Dünya çapındaki en önemli yüksek hızlı demiryolu etkinliği olan ve Türkiye’de ilk kez düzenlenen 10.UIC Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi 08-11 Mayıs 2018 tarihlerinde ATO Congresium’da TCDD ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla açılışı yapılan Kongreye TCDD Genel Müdürü ve UIC Başkan Yardımcısı İsa Apaydın, UIC Genel Müdürü Jean-Pierre Loubinoux, UIC Başkanı Renato Mazzoncini, demiryolu altyapı işleticileri, demiryolu tren işleticileri, demiryolu tedarikçileri, araştırma enstitüleri, üniversiteler, uluslararası örgütler ve sektör paydaşlarının üst düzey temsilcilerinden 1000’in üzerinde katılımcı iştirak etti.

TCDD Genel Müdürü ve UIC Başkan Yardımcısı İsa Apaydın kongrenin kapanışında yaptığı konuşmada, Türkiye ve dünyada yüksek hızlı tren işletimi yapan tüm ülkeler için çok önemli olan bu kongreyi gerçekleştirmiş olmanın ve bu büyük etkinliğe ev sahipliği yapmış olmanın sevinci yaşadığını ifade ederek, 10.UIC Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi ve Fuarındaki çalışmaları ve katkılarından dolayı bütün katılımcılara ve emeği geçenlere teşekkür etti.

UIC 10. Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi’nde en az 30 ayrı ülkeden toplam 150 konuşmacı katılımıyla “Sürdürülebilir ve rekabetçi işletimlere yönelik bilgilerin paylaşımı” teması çerçevesinde yapılan paralel oturum, panel ve yuvarlak masa toplantılarının yanı sıra, teknik ziyaretler ve dünyadaki demiryolu sistemlerindeki en son gelişmelerin sergilendiği ticari bir fuar da düzenlendi.