Bakan Tüfenkci’den Malatya’ya Raybüs MüjdesiGümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Demiryol-İş Sendikası Malatya Şubesi tarafından düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada, Türkiye’deki ulaştırma konusunun AKP iktidarlarıyla başarı sağladığını, ulaştırmayı kara, demir ve deniz yollarında çok farklı noktalara getirdiklerini ifade etti.

HAVA YOLU HALKIN YOLU OLDU

Tüfenkci, ülkede demiryolları bittiği denildiği anda AKP’nin demiryollarını ayağa kaldırdığını belirterek, “İlk defa hızlı trenler AK Parti iktidarları döneminde geldi. Her geçen sene de bu yatırımlar artmaya devam etti. Başta Başbakanımız Binali Yıldırım olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Havayolu artık halkın yolu oldu dedik ve çok farklı noktalara geldik. Malatya üzerine geldiğimizde ise havaalanı terminalini yeniliyoruz. Şu anda proje ihalesi yapıldı, çiziliyor. Biter bitmez de Allah’ın izniyle ihalesini yapacağız ve hayata geçireceğiz.”

RAYBÜS KISA ZAMANDA HİZMETE GİRECEK

Söz verip de yapmadıkları hiç bir konunun olmadığının altını çizen Bakan Tüfenkci, Malatya-Elazığ arası raybüsün de kısa zamanda hizmete gireceği müjdesini verdi. Raybüs çalışmalarını çok önemsediği vurgulayan Tüfenkci, “Konu bakanlar kuruluna geldi ve imzaya açıldı. İnşallah raybüsü de biz Malatya ve Elazığlı hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. Ayrıca demiryolu camiasıyla birlikte takip ettiğimiz elektrikli depo konusunda da çok ciddi adımlar attık. İnşallah kısa zamanda da bunu Malatya’ya kazandıracağız. Bunu niye istiyoruz? Malatyalı bir kardeşimiz daha iş ve aş bulsun diye.” şeklinde konuştu.

VAGON FABRİKASINDA 1500 KİŞİYE İŞ AŞ VERECEĞİZ

Herkesin merak ettiği Vagon onarım fabrikasında sona gelindiğini belirten Bakan Tüfenkci, “Biz oranın bir kısmını lojistik merkezi yapıyoruz, Kızılay ile anlaştık bir kısmını da Kızılay’ın prefabrik konut yapı fabrikası yapacağız. Böylece 1500 kişiye iş aş temin etmiş olacağız” diye konuştu.

 

Reklamlar2 Comments

  1. Malatya’ya yönelik raylı sistem projesi olarak kişisel önerim; Malatya OSB ile Üniversite arasında mevcut demiryolu hattı kullanılmak suretiyle işletilecek Malatya Banliyö Projesidir. Malatya OSB bitişiğinde yer alan TCDD Yazlak İstasyonu’nda yapılan düzenlemeler yolcu indirme-bindirmeye elverişli olup, ilave yatırım gerekmeyecektir. Üniversite içerisine çekilecek bağlantı hattı ile öğrencilerin kent merkezine ulaşımı kolay, ucuz ve güvenli olarak sağlanabilecektir. Aynı şekilde Yazlak İstasyonuna kadar işletilecek banliyö OSB çalışanlarının da ulaşımını kolaylaştıracaktır. Malatya Belediyesi mevcut OSB-Yazlak demiryolu hattında inşa edeceği yeni durakları ve modernize edeceği mevcut istasyonları dikine lastik tekerlekli araçlar ile beslediği takdirde Malatya kent içi ulaşımına köklü ve kalıcı bir çözüm üretebileceğini düşünüyorum.

  2. Malatya’ya yönelik raylı sistem projesi olarak kişisel önerim; Malatya OSB ile Üniversite arasında mevcut demiryolu hattı kullanılmak suretiyle işletilecek Malatya Banliyö Projesidir. Malatya OSB bitişiğinde yer alan TCDD Yazlak İstasyonu’nda yapılan düzenlemeler yolcu indirme-bindirmeye elverişli olup, ilave yatırım gerekmeyecektir. Üniversite içerisine çekilecek bağlantı hattı ile öğrencilerin kent merkezine ulaşımı kolay, ucuz ve güvenli olarak sağlanabilecektir. Aynı şekilde Yazlak İstasyonuna kadar işletilecek banliyö OSB çalışanlarının da ulaşımını kolaylaştıracaktır. Malatya Belediyesi mevcut OSB-Yazlak demiryolu hattında inşa edeceği yeni durakları ve modernize edeceği mevcut istasyonları dikine lastik tekerlekli araçlar ile beslediği takdirde Malatya kent içi ulaşımına köklü ve kalıcı bir çözüm üretebileceğini düşünüyorum.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.