CHP’li Yeşil Sordu Havaray’a Uluslarası Metrobüs Taşıt Karteli Çelmesi Mi Var

Havaray’ın Metrodan daha az maliyetli bir raylı sistem seçeneği olduğunu belirten CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, toplu taşım hatları ve özellikle Metro ile kolaylıkla entegre edilebilen monoray ulaşım türü hakkında Ankara’da ve Türkiye’de yapılan ihale tekliflerini ve akıbetini sordu.

“Metrodan daha az maliyetli olan bu çağdaş Monoray ulaşım türünün Metropol kentlerimizde yaygınlaştırılmasının, Uluslararası lastik tekerlekli toplu taşım karteli tarafından geciktirildiği iddiası doğru mudur?”

Ulaştırma Bakanı Ahmet ASLAN’a sorulan konular Meclis gündemine taşındı:

İşte o soru önergesi:

TÜRKIYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki yazılı sorularımın Sayın Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Ahmet Aslan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını bilgilerinize sunarım.

1.Metro ve hafif raylı sistem olarak kaç kilometrelik öneri hat, Ankara ilinde yatırım programına alınmıştır? Kaç km’lik hat inşa aşamasındadır?

2.Yatırım programlarında; Diğer toplu taşım sistemleri ile de entegre olma özelliği gösteren ve de

Avrupa kentlerinde yaygın olarak kullanılan Monoray veya havaray olarak isimlendirilen ulaşım sistemlerine yer verilmekte midir?

3.Metrodan daha az maliyetli olan bu çağdaş Monoray ulaşım türünün Türkiye Metropol kentlerimizde yaygınlaştırılmasının, Uluslararası lastik tekerlekli toplu taşım karteli tarafından geciktirildiği iddiası doğru mudur?

4.Monoray ulaşımı hakkında Ankara’da Bakanlığınız tarafından gündemde olan yâda belediyeler tarafından bakanlığa iletilen proje hat teklifleri var mıdır? Varsa ne aşamadadır?

Kaynak : www.akasyam.com

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Per 21

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 21 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Per 21

İhale İlanı : Demiryolu Elektrifikasyonu Yedek Malzeme Alım İşi

Kasım 21 @ 14:30 - 15:30
Organizatör: TCDD
444 8 233

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar