Altepe, Bursa Otobüs Terminaline Neden Metro Yapılmadığını AçıkladıBursa Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlığını devreden Recep Altepe, İstanbul Caddesi’ne neden metro yapamadıklarına açıklık getirdi.

Bursa haber’den Serkan İNCEOĞLU’nun haberi şöyle;

Telefonla arandığımızda, belediyecilik ve siyasetten kopmadığını vurguluyor ve bir hususa açıklık getirmek istiyordu.

Altepe, “Terminal’e, metro yapamadık, çünkü…” diyor ve ardından “İstemezmiydik, ancak dışımızdaki nedenle yapılamadı.” ifadesini kullanıyordu.

Detaya girerek, “Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, finansal açıdan uygun görmedi” bilgisini verdi.

Kredi geri ödeme gücünün de önem taşıdığına işaret ederek, “Metro için günlük ortalama yolcu sayısı 300 bin olması gerektirken, 45 bin yolcu öngörüsü vardı.” diyor

Bu ortalamaya ulaşmanın mümkün de gözükmediğini savunarak, “Tramvay yapılabileceği, ortaya çıktı.” şeklinde konuşuyor.

Altepe, 300 bin yolcu potansiyelinin, gündeme getirdikleri Yıldırım Metrosu’nda mümkün olduğunu, dile getiriyor.

Metro için paylaştığı “her 1 kilometrenin maliyeti, 40 milyon Euro demek’ bilgisiyle böyle gerçeğin de altını çizmek istediğini söylüyor.

İstanbul Caddesi’ne “Keşke yapılsaydı…” diye çok istenen metro yönteminin, 2.2 milyar TL maliyet demek olduğunu ifade ediyor.

Açıkmalarını dinleyince.

“Merkezi yönetim, merkezi hükümet, İstanbul ve Ankara’ya, neden metrolar yapıyor?” diye soruya, hemen “Cevap belli!”

Altepe, “Mali açıdan kötü ve ve borçları öne süren belediyeler, metroyu devlete yaptırma yolunu iyi kullanıyorlar. Vadesi geçmiş borcu olmayan ve kredilibilitesi yüksek Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne, böyle davranılmıyor.” yorumunda bulunuyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İstahbul Caddesi’ndeki projeyi metroya dönüştürmek istemiş, geneli yapıldığı için mümkün olmadığını duyurmuştu.

Aktaş, Yıldırım’a kendisinden önce süreci başlatılan Ertuğrulgazi hattının yanı sıra, kendisi tarafından gündeme getirilen Çekirge’ye hattı da, metro yapacaklarını açıklamıştı.

Kaynak : www.bursa.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.