Bandırma Tren Hattı Etüt Proje İhalesine ÇıktıYıllarca sabırla bekledik, ama Bursa’nın demiryolu bağlantısı için son günlerde peş peşe umut veren güzel haberler geliyor. 6 yıl önce temeli atıldıktan sonra tünellerde tıkanan Bursa-Yenişehir hattının umutsuzluğa yol açtığı bir ortamda 3 Nisan’da Bursa-Osmaneli hattının tümüyle ihale edilmesi yeni bir heyecana yol açmıştı.

Önce…

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu hattın kosa sürede tamamlanıp test sürüşlerinin 2019’da , düzenli seferlerin de 2020’de başlayacağını açıkladı.

Ardından…

Projenin başından beri takipçisi olan AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin 3 Nisan’daki ihalenin onaylandığını ve hızlandırılmış çalışmalara yakında başlanacağını duyurdu.

Sonra da…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 11 Haziran’daki Bursa mitinginde bu açıklamaları tekrarladı.

İşte…

Bu açıklamalarla heyecanlı bekleyiş yeniden başlarken TCDD bir adım daha atıp Bursa-Bandırma arasındaki 93 kilometrelik hat için etüd proje ihalesine çıktı. 2018/270711 kayıt numaralı duyuruda iş süresi 540 gün olarak açıklandı.

İhale…

27 Haziran 2018 Çarşamba günü saat 10.00’da Ankara’daki TCDD Genel Müdürlüğü’nde yapılacak.

Gerçi…

Yakın tarihte yapılacak olmasına karşın 540 günlük süre çok da acele edilmediği anlamına geliyor, ama atılan adım hattın Bursa’da kesilmeyip Ege’ye bağlanma hedefini göstermesi bakımından önem taşıyor.

Böylece…

Yıllarca Ankara ve İstanbul’a bağlanmak için beklediğimiz trenin Bandırma üzerinden İzmir’e ulaşmasının da önü açıldı.

Bu hat…

Yani Bursa-Bandırma hattı hızlı tren projesi de içermekle birlikte daha çok yük treni amaçlı olarak ele alınıyor. Çünkü, İç Anadolu’daki sanayi ürünleri yanında Bursa’daki OSB’lerin demiryoluyla limana taşınması amaçlanıyor.

Hedefte de 2 liman var.

Biri Bursa’dan Gemlik limanına planlanan bağlantı, diğeri de Osmaneli-Yenişehir-Bursa üzerinden Bandırma Limanı’na ulaşım.

Hattın karşılığındaysa İzmir-Bandırma demiryolu bağlantısı var.

Yani…

Tarihi belli olmamakla birlikte etüd proje ihalesiyle ilk adımı atılan Bursa-Bandırma demiryolu hattı yapıldığında ileride Bursa’dan İzmir’e trenle ulaşılabilecek.

Gemlik treni de programa giriyor

Kamulaştırmaların bittiğini Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu açıklamıştı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da programa alma aşamasına gelindiğini açıkladı.

Böylece…

24 kilometre uzunluğundaki Bursa-Gemlik Demiryolu hattının önümüzdeki yılın programına alınma umudu arttı.

Eskişehir ve Bozüyük’le birlikte Bursa’daki OSB’leri limana ulaştıracak olan Bursa-Gemlik Demiryolu’nda 8 bin 760 metre tünel, 1.600 metre viyadük, 6 üstgeçit, 5 altgeçit, 18 menfez ve geçiş amaçlı sanat yapıları planlandı.

Hızı tren ve yük treni garları değişir mi?

Projede… Hızlı trenin Bursa Garı olarak Balat’ta Mudanya Yolu üstünden geçen viyadük gözüküyor. Yük treni için de yerde dereye yakın yer planlandı.

Ancak…

Büyükşehir Belediyesi başından beri, TIR’ların girmesiyle Geçit trafiğinin içinden çıkılmaz hale geleceğini düşünerek  yük treni istasyonuna itiraz ediyor ve otoyola yakın bir noktayı öneriyor.

Benzer itirazı sanayiciler de yapınca, yük treni için yeni istasyon yeri arayışı başladı. Eğer bu olursa hızlı tren istasyonu da viyadüğe değil, düzlüğe yapılacak.

Kaynak: www.olay.com.tr – Ahmet Emin Yılmaz

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.