Bursa’ya, Raylı Sistem Adaletsizliği

Bursa için ulusal meclis ve merkezi yönetim bürokrasisinin üzerinde etkili olacak lobi ihtiyacı, gündemden düşmüyor.


Bursa haber’den Serkan İNCEOĞLU’nun haberi şöyle;

Sözü geçen ve ses veren milletvekilliği gerekliliğini, daha önce bir makalemizle önemle ifade etmiştik.
Dün, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin önceki başkanı Recep Altepe’nin, “Terminal’e, metro yapamadık, çünkü…” dediğini gündeme taşımıştık.
Günlük ortalama yolcu sayısının 300 binin çok altında olması gerekçesiyle merkezi yönetim tarafından üstlenilmediğini, ifade ediyordu.
Açıklık getirmek isteyerek, Mali açıdan kötü ve ve borçları öne süren belediyeler, metroyu devlete yaptırma yolunu iyi kullanıyorlar.” diyordu.
Çarpıcı yorumlar aldık.
Merkezi yönetim tarafından, en büyük kentlerde metrolar üstlenildiğini ve bazı kentlerde de, tramvay yapıldığına dikkat çekilerek, özellikle “Bursa’nın etki başarısızlığı” yorumu da dikkati çekiyor.
Genel olarak.
Bursa’nın beklentileri ve çözümler için sonuca götürecek lobi gerektiği, bir kez daha ve güçlü şekilde ifade ediliyor.
İstanbul Caddesi’ne metro veya tramvayı, merkezi yönetimin üstlenmeyişi, Bursa’nın etki ve lobi başarısızlığına bağlanıyor.
Merkezi yönetim, sıradan kentlerdeki tramvayları üstlenirken, “Bursa Büyükşehir Belediyesi, ağlayarak istemeyi de, hakkı olanı istemeyi de bilmiyor. Ağlamayan bebeğe, mama verilmez. Maalesef, İstanbul ve Ankara, bunu iyi yapıyor” görüşü
Son durumla.
Bursa’nın aslında hizmet beklentileri ve tüm sorunlarına çözüm için geçen dönemle oluşan bir etkili milletvekilliği eksikliği, ortaya atılıyor.
Geride kalan yasama dönemi için “Bursa’nın, kendisini anlatmaya, hatta kabul ettirmeye, merkezi yönetimden hak ettikleri hizmete ihtiyaçla geçti.” demiştik.
Devamıyla da, “Yeni dönem milletvekillerinin, merkezi yasama ve bütçede, bürokrasinin üzerinde etkin olmaları gerekiyor.” görüşünü vurgulamıştık.
Bursa halkı, merkezi yönetimin raylı sistemde Bursa’ya haksızlık yaptığını biliyor ve böyle bir adaletsizliğe son verilmesini istiyor, bekliyor.

Kaynak : Serkan İNCEOĞLU – www.bursa.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar