Erzincan-Trabzon Demiryolu İçin Uygulama Projeleri İhale Süreci BaşladıTrabzon Kent Konseyi Başkanı Mustafa Yaylalı, Trabzon’un geleceğe hazırlığı adı altında alınan kararları değerlendirdi.

Trabzon Kent Konseyi Başkanı Mustafa Yaylalı yaptığı açıklamada Erzincan – Trabzon demiryolu projesine dikkat çekti.

Yaylalı şu ifadelere yer verdi;
”Trabzon özelinde önemli adımlar atılıyor. Kent dinamiklerinin farkındalığını sorgulamadan, kentin geleceğini şekillendirecek bu kararları, kentin geleceğini doğru planlamak için irdeleyelim.

Erzincan – Trabzon Demiryolu için uygulama projeleri ihale süreci başladı. Demiryolu artık bir hayâl olmaktan çıktı. Emeği, katkısı olan herkese teşekkürler. Değişen dünya ticaret aksının Karadeniz’e en yakın noktası olan Trabzon’dan elleçleneceği tahmin edilen ticari yük miktarı yıllık 20 – 25 milyon ton arasında. Mevcut limanımızın toplam elleçleme kapasitesi 10 milyon ton, şu an kullanılan kapasite 4 milyon ton, liman gerisi ticari alan neredeyse yok seviyesinde. Bu verileri muhtemel ticari yükün kentin geleceğine etkisine dair kıyas yapılabilmesi için paylaştım. Bu proje ile Trabzon, dünya ölçeğinde yeniden önemli bir ticari merkez hâline gelecek. Bu büyüklükte bir ticaret, liman, havalimanı, kent içi ulaşım, transit kara ulaşımı ve benzeri açılardan kentin tamamını etkileyecektir. Demiryolu yapımı tamamlanmadan kenti buna hazır hâle getirmeliyiz. Aksi takdirde bu büyük ticari potansiyel, kendini buna hazırlayan başka kentlere kendi akışı ile kayacak, yapılan ve yapılmakta olan yatırımlar boşa gidecektir.

Büyük düşünmeli, fotoğrafa geniş açıdan bakabilmeliyiz. Gelecek öngörülerimizi 2023, 2053 ve 2071 hedefleri çerçevesinde Dünya’da Türkiye’nin, Türkiye’de Trabzon’un yerini gerçekçi yaklaşımlarla doğru kurgulayarak, tüm planlarımızı esastan yenilemeliyiz. Ana planlar ile yeni yük limanı, yeni havalimanı, Of-Beşikdüzü arası hafif raylı ulaşım ve buna bağlı toplu ulaşım, Of-Beşikdüzü arasında çevre yolu hızla ele alınmalıdır.

Kaybedecek vaktimiz yok.”

Kaynak : www.61saat.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.