İpekböceği Tramvayı Önce İstanbul, Sonra Avrupa Yollarında Raya Çıkacak2009 yılıydı… Bursa’da tramvay üreten fabrika kurulacağı konuşulduğunda pek çok kişi dudak büküp “hayal” demişti. Hele, tramvayları Durmazlar Makine’nin üreteceği açıklandığında inanmayanların sayısı hayli fazlaydı.

Nedeni de şu:

Dünya devi firmaların egemen olduğu raylı sistemler sektöründe Bursa’nın hem teknoloji olarak yetersiz kalabileceği, hem de rekabette dev şirketlerle başa çıkamayacağı düşünülüyordu.

Ama oldu…

Durmazlar hem görsellik olarak, hem teknoloji olarak bilinen pek çok tramvay üreticisinden daha iyi tramvayları daha ucuza üretti.

Deneme seferi başlarken “Recep’in (Altepe) tramvayı Çakırhamam bayırını çıkamaz” diye bekleyenler vardı, ama bu bekleyiş de çok sürmedi.

Şimdi…

Dudak bükülen, “Bursa’da yapamazlar” denilen, “dünya devi şirketlerle rekabet edemeyeceği” düşünülen Bursa’nın İpekböceği tramvayı kendini hem iç, hem dış piyasalara kabul ettiriyor.

Bunu da kalitesiyle başardı.

Şu anda…

Bursa caddelerinde GreenCity adı verilen 60 Bursaray aracıyla 18 İpekböceği tramvayı dolaşıyor. Yıl sonuna kadar 8 araç daha raya çıkacak.

Ayrıca…

Kocaeli’nde 12, Samsun’da ise 8 Bursa tramvayı çalışıyor.

Şimdilerde…

Durmazlar tesislerinde İstanbul için üretilen tramvayların heyecanı var.

Çünkü…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni projesi olan Eminönü-Alibeyköy tramvay hattının ihalesini kazanan Doğuş İnşaat, dünya piyasasındaki çok sayıda alternatif arasından Durmazlar’ın yaptığı tramvayları tercih etti.

Proje gereği…

Eminönü-Alibeyköy hattında çalışmak üzere 30 tramvay imal edilecek.

Böylece…

Bursa’nın İpekböceği tramvayı yörelere özgün  farklı modelleriyle Bursa, Kocaeli ve Samsun’dan sonra İstanbul yollarında da raya çıkacak.

Şimdilerde…

Bir güzel haber de Polonya’dan bekleniyor. 36 tramvay aracının ihalesini Durmazlar’ın da yer aldığı konsorsiyum kazandı, ama henüz onaylanmadığı için ihale süreci devam ediyor.

Yeni hedef Akdeniz, hazırlıklar Antalya’ya

İpekböceği modeliyle Türkiye’nin ilk tramvay üreticisi olan Durmazlar, bir yandan Polonya’dan güzel haberi beklerken yeni hedef olan Akdeniz için de hazırlıklara başladı.

Çünkü…

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay projesinde 20 tramvay için en iyi teklifi Durmazlar hazırladı. Bu hedefe ulaşılması halinde Bursa, Kocaeli, Samsun ve İstanbul’dan sonra Antalya caddelerinde de İpekböceği raya çıkacak.

Kaynak: www.olay.com.tr – Ahmet Emin Yılmaz

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.