Kızılay, Vagon Onarım Fabrikası’a 150 Milyon TL Yatırım Yapacak

Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışa çıkarılan ve kurum olarak 83 milyon TL teklif verdikleri Vagon Onarım Fabrikası’nda (VOF), arsa ve bina bedeli dahil toplam yatırım tutarının 150 milyon TL’yi bulacağını söyledi.


Malatyalı olan Dr. Kınık’la konuşan Hürriyet Gazetesi’nin Malatyalı Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar, Kızılay Genel Başkanı’nın VOF’la ilgili söylediklerini, gazetedeki köşesinde şöyle aktardı:

“KIZILAY Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, kurumun 150’nci kuruluş yıldönümü vesilesiyle düzenlenen iftar buluşmasında ilgimi çekeceğini bildiği gelişmeyi paylaştı:

– Malatya’daki eski vagon fabrikasında afet konaklama sistemleri üreteceğiz.

Yıllardır başta tekstil-konfeksiyon sektörüne üretim merkezi olmak üzere çeşitli formüllerle gündeme gelen eski vagon fabrikasının Kızılay’a devri doğal olarak ilgimi çekti. Malatya Hekimhan’lı olan Kınık’a sordum:

– Kızılay, eski vagon fabrikasını bedelsiz mi devralıyor?

– Özelleştirme İdaresi bünyesinde bulunan 52 bin metrekare kapalı alana sahip toplam 500 dönümlük alana talip olmamız konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci’nin desteğini gördük.

Söz konusu varlık için açılan ihalede 83 milyon liralık teklif verdiklerini belirtti:

– İhale sonucunun kesinleşmesi için Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) onayını bekliyoruz. Onay sonrası devir işlemlerini gerçekleştirip yatırıma başlayacağız.

Özelleştirme İdaresi’ne ödenecek 83 milyon lira dahil, toplam 150 milyon liralık yatırım yapacaklarını vurguladı:

– Malatya’da dünyanın en büyük “Afet Barınma Sistemleri Fabrikası”nı kuracağız. Fabrikada dünyadaki diğer yardım kuruluşlarına da afet barınma ve yerleşim sistemleri üreteceğiz. Yani, ihracat da yapacağız.

Kızılay’ın mevcut üretim merkezlerinde benzer işlerin yapılıp yapılmadığını merak ettim, anlattı:

– Çadır üretimimiz var. Ancak, başta konteyner, prefabrik olmak üzere diğer afet barınma sistemleri üretimine ilk kez girmiş olacağız.

Projede özel sektörden bir ortak da düşündüklerini kaydetti:

– Büyük hisseler Kızılay’da olmak kaydıyla özel sektörden bu alanda uzman bir ortağı yanımıza almayı planlıyoruz. Kuracağımız fabrika, aynı zamanda afet konularında bir Ar-Ge ve inovasyon merkezi olacak.

Devir işlemlerinden 12 ay sonra üretime geçebileceklerinin altını çizdi:

– Fabrikamız sadece afet dönemleri için değil, kentsel dönüşümlerde de hızlı ve ekonomik konutlar üretebilecek. Sosyal kamplar da fabrikamızda geliştirilecek.

500 dönümlük alanda planladıkları bir başka önemli yatırımı da paylaştı:

– Malatya’da Kızılay’ın önemli bir bölgesel lojistik merkezini de kuracağız. Lojistik merkezi için de 150 milyon liralık yatırım söz konusu olacak. Fabrika ve lojistik merkezimiz 1500 kişilik istihdam yaratacak.

İhale ÖYK onayından geçerse, Kızılay dünya çapında bir üretim merkezine kavuşacak…

Malatya, yıllardır atıl duran eski vagon fabrikasının nihayet üretimle canlandığını görebilecek…”

Kaynak : hurriyet.com.tr- Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar