Kocaeli’de Toplu Taşıma Ortak Havuz Sistemi İçin İmzalar Atılıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşımpark A.Ş.’nin taşıma kooperatiflerindeki araç sayısını azaltarak, şehir içi trafiğindeki yoğunluğu azaltma, tramvay ile entegrasyon hedefiyle uygulamaya koyacağı ‘Ortak Havuz’ sisteminde imzalar alınıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşımpark A.Ş, 5 Nolu Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatifi, 55 No’lu Alikahya Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatifi ile İzmit-Derince bölgesi ortak havuz kurulması ile toplu taşıma hizmeti verilmesi projesinin hayata geçirilmesi için ilk adımlar atılıyor. İmzaların tamamlanmasından sonra sistem hayata geçirilecek. 15 Temmuz’dan sonra İzmit ve Derince’den başlayacak Ortak Havuz sistemi, gelecek yıl içinde diğer ilçelerde de uygulanacak.

Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezinde trafiği rahatlatmak, ulaşımı tek çatı altında toplamak amacıyla başlatılan proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan protokol taşıma kooperatiflerini gönderilmeye başladı. 5 Nolu Şehiriçi Minibüsçüler Kooperatifi’nde üyelerin imzaları alınmaya başlandı.

ARAÇ GİRİŞİ AZALACAK
Şehir içi trafiğinin rahatlatılarak vatandaşlara kolaylık, esnaflara ekonomik katkı sağlanmasının hedeflendiği projenin uygulamaya başlamasından sonra şehir merkezine giren araç girişi azalacak. Ortak Havuz sisteminin uygulanmasına başlandıktan sonra 5 Nolu Şehiriçi Kooperatifine bağlı 520 aracın, 390’ı trafikte hizmet verirken, 130 araç trafikten çekilecek. 55 Nolu Alikahya Kooperatifinin de 50 aracından 38’i trafikte bulunurken, 12’si trafik dışında kalacak.

90 DAKİKA İÇİNDE ÜCRETSİZ AKTARMA
Yeni sistemde oluşturulan yeni güzergahlar, aktarmalar ve hatlar 6 ayda bir revize edilmesi ve tramvay hattının uzaması ve sefer sayılarının da artması ile birlikte kent merkezindeki trafikte önemli rahatlama sağlanacak. Ortak Havuz sisteminde, tramvayın Plajyoluna seferler başlaması ile tramvay vagon ve sefer sayıları da artırılacak.
Ortak Havuz sisteminin hayata geçirilmesiyle birlikte, görülen aksaklıklar oluşturulan komisyon tarafından belirlenerek yeni hatlar kurulacak, çözümler üretilecek. Tramvay ile lastik tekerlekli toplu taşıma araçları entegre edilecek. Vatandaş ilk bindiği araçtan ikinci bindiği araca kadar 90 dakika içinde ücretsiz aktarma yapabilecek. Ortak Havuz sisteminde Kent Kart uygulaması devam edecek. Esnaflara, 2017 ekim ayı verileri baz alınarak kişi başı yüzde oranına göre pay dağıtılacak.

MALİ GENEL KURUL HAZIRLIĞI
S.S. İzmit 5 Nolu Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatifi’nin 30 Haziran’da yapılacak mali genel kurulunun hareketli geçmesi bekleniyor. Antikkapı’da saat 10.00’da başlayacak ve 470 üyenin oy kullanma hakkının bulunduğu mali genel kurulda üyelerden Niyazi Yağız, yönetim kurulu için seçim yapılmasını teklif edecek. Genel kurula katılan üyelerin yüzde 50’den fazlasının teklifi kabul etmesi halinde yönetim kurulu üye seçimi de yapılacak. Bu durumda Kooperatif Başkanı Lokman Aydemir ile Niyazi Yağız kongrede aday olacak.

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.