CHP, Çorlu’daki Tren Kazasıyla İlgili Hazırladığı Raporu Açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, meteorolojinin ve TCDD’nin tüm uyarılarına rağmen gerekli önlemlerin ve kontrollerin yapılmadığını belirterek, uyarıların dosyada kaldığını ifade etti.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Çorlu’da gerçekleşen tren kazasıyla ilgili açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu,TCDD’ye ait belegeyi ilk kez burada açıkladıklarını belirterek, Meteoroloji’nin uyarı yapmasına rağmen TCDD’nin gerekli önlemleri almadığını söyledi. Konunun TBMM’de araştırılması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bu olayı kapattırmayacağız, takipçisi olacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Meteoroloji uyarıyor, 1. Bölge Müdürlüğü uyarıyor. Kontrol edilecek menfezler yazılı, kazanın olduğu menfez mahal listesinin dışında deniliyor. Özetle tehlike biliniyor, Meteoroloji ve TCDD gerekli uyarıyı yapmış. Bütün bunlar dosyada kalmış gereği yapılmamış”

Kılıçdaroğlu, “Aşırı yağış bekleniyordu. Bu beklemeden yani aşırı yağış olacaktır diye bir görüş Devlet Demiryolları’na iletildi mi? Yağışın olup olmadığını Devlet Demiryolları nereden bilsin diyebilir haklıdır” ifadesini kullandı.

ÇORLU TREN KAZASI İNCELEME RAPORUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN…
Birincisi şu, aşırı yağış bekleniyordu, -bu beklemeden yani aşırı yağış olacaktır dolayısıyla bu konuda bölgede önlem alınması gerekir diye bir düşünce Devlet Demiryollarına iletildi mi? Yani aşırı yağış olacağını bildiği halde, idare gerekli önlemleri aldı mı? Şimdi haklı olarak vatandaşlarımız şu soruyu sorabilirler, yağışın olup olmadığını Devlet Demiryolları nereden bilsin. Doğrudur ama ilk kez burada size açıklayacağımız bir belge 30 Mayıs 2018 tarihli Devlet Demiryolları Birinci Bölge Müdürlüğünün yazısı şöyle diyor, “Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan verilere göre bölgemiz mıntıkasında önümüzdeki günlerde ve yaz dönemi içinde aşırı yağışlar olabilir.” Gayet açık, gayet net. Bilgiyi nereden alıyor? Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alıyor. Neler yapılması gerektiğini de şöyle açıklıyor Devlet Demiryolları; “Meydana gelen yağışlar hasar ve zarara sebep olabilir, meteorolojiden hava durumunu takip edin, yarma ve dolguları, akma ve heyelan tehlikesine karşı kontrol altında tutun, kritik hava durumlarında nöbetçi bırakın, yol durumunu takip edin, doğal afet olursa, kazaya sebep olmadan önleyin, bu gibi olağanüstü durumlarda gerekli görülen yerlerde yaya kontrollerini artırın”diyor. Her şey var burada. Bir afetin geleceğini, bu afet gelmeden önce hangi önlemlerin alınması gerektiği burada gayet açık ve net ifade edilmiş. Her türlü önlemi alın. Hatta o kadar ki, “Bu gibi olağanüstü durumlarda gerekli görülen yerlerde yaya kontrollerini artırın” diyor.

KAZANIN OLDUĞU HATTA GEREKLİ KONTROL VE ÇALIŞMALAR YAPILDI MI?
Şimdi değerli arkadaşlarım, bunun gereği yapıldı mı? Bunun gereğinin yapılmadığını hepimiz biliyoruz çünkü 24 kişi hayatını kaybetti, 341 vatandaşımızda yaralandı.

Değerli arkadaşlarım, ikinci önemli nokta hatta gerekli bakım ve kontrol çalışmaları yapıldı mı? Kazanın olduğu hatta gerekli kontrol ve çalışmalar yapıldı mı? Yine size önemli bir bilgiyi vereceğim. Devlet Demiryolları Birinci Bölge Müdürlüğü Çorlu Cumhuriyet Savcılığına çok ivedi kaydıyla bir yazı yazıyor. Diyor ki, 13 Nisan 2018’de yol makinalarıyla yolda kontrol yaptık ve aynı yazıda bir mahal listesi de var ve mahal listesiyle ilgili olarak o yazıda şu ifadeler yer alıyor, bakımı yapılması planlanan menfezler gösteriliyor mahal listesinde. Bakımı planlanan menfezler gösteriliyor. Peki kazanın vuku bulduğu yerdeki menfez için bir planlama var mı? Yazı aynen şöyle, kazanın vuku bulduğu menfezde bakım öngörülmemiştir, listede bulunmamaktadır. Meteoroloji uyarıyor, Birinci Bölge Müdürlüğü uyarıyor, gerekli önlemleri alın diyor, menfezlerin kontrol edilmesi lazım, bir mahal listesi var kontrol edilecek menfezler orada yazılı kazanın olduğu yerdeki menfez biz onu kontrol etmedik deniyor. O mahal listesinin dışında deniyor.

METEOROLOJİ GEREKLİ UYARIYI YAPMIŞ, DEVLET DEMİRYOLLARI DA GEREKLİ YAZIŞMALARI YAPMIŞ, GEREĞİ YAPILMAMIŞ

Özeti şu, tehlike biliniyor, meteoroloji gerekli uyarıyı yapmış, Devlet Demiryolları da gerekli yazışmaları yapmış. Acı olan şu, bütün bunların tamamı dosyada kalmış gereği yapılmamış ve sonuç 24 ölü, 341 yaralı.

Değerli arkadaşlarım, ölenler ve yaralananlar bizim vatandaşlarımız, kazadan hemen sonra 81 milyon vatandaşımızın vicdan azabı çektiğini biliyorum. Neden gerekli önlemler alınmadı sorusu hep soruldu. Bugün hastanede yaralıları ziyaret ettik, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerini ziyaret ettik, onlara başsağlığı dileklerimizi ilettik. Şu soruyu sormadan gerçekten edemiyorum, kim görevini yaptı, kim görevini yapmadı? Görevini yapmayanları az önce ifade ettim, az önce söyledim. Devlet Demiryolları yazılı uyarıya rağmen, menfezlerin bakılmaması yazılı uyarıya rağmen ve açıkça itiraf edilmesi bütün bunların tamamı tek adam rejimine bağlı bir düzende, bu tür olayların artık kaçınılmaz olduğunu bize gösteriyor. Hiç kimse sorumluluk üstlenmiyor. Hiç kimse sorumluluğunun gereğini yerine getirmiyor. Çünkü hiç kimse bir başka kişiye karşı sorumlu değil. Sorumlu olarak kendilerini hissettikleri tek kişi var o da sarayda oturuyor. Bu kadar vahim bir tablo karşısında gerçekten ne yapılacak bende merak ediyorum.

Peki kim görevini yaptı? Muhtarımız burada, Sarılar mahallesinin muhtarı burada. Önce söyleyeyim, Sarılar mahallesinin bütün sakinleri görevlerini yaptılar. Kazayı öğrendikleri andan itibaren seferber oldular. Başka? Balabanlı mahallesi, onlarda hemen harekete geçtiler. Başka? Kırkkepenekli mahallesi onlarda harekete geçtiler. Yetkililer gelmeden, kamu görevlileri gelmeden bunlar doğrudan doğruya harekete geçtiler. Bir vatandaş vicdanıyla insani görevlerini yerine getirdiler ve kurtarma çalışmalarına başladılar.

Bu arada Akın çiftliğine de şükran borçluyuz. O çiftliğin sakinleri de bütün imkanlarını seferber ettiler ve dolayısıyla görevlerini yerine getirdiler.

Başka? Büyükşehir Belediye Başkanımız olayı duyduğu andan itibaren en hızlı şekilde olay mahalline gelmiştir, görevini yapmıştır. Başka? Buraya gelen sağlık ekipleri ve hastanede görev yapan doktorlar gerçekten de olağanüstü özveri içinde çalışmışlardır onlara da şükran borçluyuz.

ACI OLAN KAZANIN OLDUĞUNU KAMU GÖREVLİLERİ DEĞİL, VATANDAŞLAR BİLDİRİYORLAR
Değerli arkadaşlarım acı olanı şu, bir kazanın olduğunu kamu görevlileri değil vatandaşlar bildiriyorlar. Acı olanı bu zaten. Kazanın olduğu yerin tanımını yine bir vatandaş bildiriyor. İktidar yetkilileri kazanın nerede olduğunu dahi bilmiyorlar. Ve tabi 24 ölümüz, 341 yaralımız var. Türkiye bu olaya konsantre olmuşken, bu acıyı hep beraber yaşarken şöyle bir talep vatandaş tarafından yükseldi. Yani en azından bir ulusal yas ilan edebiliriz. Bunu dahi yapmadılar. Suudi kralı öldü milli yas ilan ettiler, 24 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 341 vatandaşımız yaralı ama yas ilan etmediler. Niçin? Bir kişi istemiyor, yas ilan edilmesini bir kişi istemiyor çünkü o gün bayramı var.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar