CHP’li 20 Vekilden Tren Kazası İçin Önerge “Gerçek Neden Araştırılsın”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Çorlu’da yaşanan tren kazası sonrası bölgede yaptığı çalışmaların ardından 20 CHP’li milletvekiliyle birlikte yeni bir araştırma önergesi verdi.


24 yurttaşın hayatını kaybettiği kazada, ‘ihmal’ tartışmalarına ilişkin soru önergesi veren CHP’li Yüceer, ‘Kazanın gerçek nedenleri araştırılmazsa yeni facialar yaşanabilir’ uyarısında bulundu.

CHP’li Yüceer’in TBMM Başkanlığına sunduğu önergede kazaya ilişkin TMMOB’ye bağlı meslek örgütleri ve sendikalar tarafından yapılan açıklamalarda kazanın öngörülebilir ve önlenebilir nedenlerden ötürü meydana geldiğinin belirtildiğine dikkat çekilerek ‘ihmallere’ vurgu yapıldı. Önergede, “Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, demir yolu hatlarının bakım, denetim, kontrol iş ve işlemlerinde devlet sorumluluğunun özel şirketlere devredilmiş olması, özelleştirme politikaları nedeniyle TCDD bünyesinde çalışan personel sayısının ciddi oranda azaltılması, ‘yol bekçilerinin’ görevlerine son verilmesi, travers ve dolgu malzemelerinin kalitesi ve denetimine ilişkin sorunların olması gibi konulardan da söz edilmektedir” denildi.

Yayın yasağı ve yetkililerin konuya ilişkin açıklamalarının yetersiz olduğu belirtilen önergede, kazanın gerçek nedenlerinin ivedilikle araştırılması gerektiği ifade edildi:

“Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tren faciasına ilişkin soruşturma başlatılmış olsa da, Meclis tarafından kurulacak bir komisyonla bu konunun detaylıca araştırılması kamuoyunun bilgilenmesi ve kamu yararı açısından daha büyük önem arz etmektedir. Kazanın ardından yetkililerin kamuoyunu tatmin edecek aydınlatıcı bir açıklama yapmamış olması, Türkiye tarihinin en büyük tren kazalarından biri olan bu faciada birtakım ihmallerin olduğuna yönelik kuşkuları artırmaktadır. Kazanın nedenleri, kazanın gerçekleşmesinde varsa ihmallerin ve sorumluların ortaya çıkarılması ve bu ve benzeri kazaların bir kez daha yaşanmaması için alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla konunun tüm boyutları ile araştırılmasını saygılarımla arz ederim.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar