Nilüfer OSB’ye Tren GelinceBursa ne yazık ki kent ile ilgili birçok sorunun çözümü noktasında Ankara’da yeteri derecede bir etkinliğe sahip olamıyor. Bu konu tartışmasız bir realite.

Son gelişmelerde de bunun bir örneğine daha tanık olduk. Ankara-Bursa Hızlı Tren Hattı’ndan söz ediyorum. Bu tren hattı Balat’ta sona eriyordu. Düşünebiliyor musunuz?

Bursa OSB ve Nilüfer OSB’den koca TIR’lar çıkacak ve yüklerini Balat’a taşıyacak. Zaten akşam ve sabah saatlerinde yoğunluğu had safhada olan bu güzergah, bir de Çevre Yolu ‘na giriş ve çıkışlar tamamen kapanacak.

Bu ortada olan ve çok net görünen sorunun çözümü için Bursa’nın siyasetçileri ne yaptı? Hiçbir şey. Sonra ne oldu? Bursa OSB ve Nilüfer OSB’deki sanayiciler kendi göbeklerini kendileri kestiler.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi ile Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi başkanlıklarının ortak yürüttükleri girişimler sonucu, TCDD projede önemli bir değişiklik yaparak Bursa Hızlı Tren projesiyle bağlantılı yük treninin 2 büyük sanayi bölgesine ulaşmaları için 3Ağustos’ta bağlantı hattı etüt proje ihalesine çıktı.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi ile Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi başkanlıkları tam 6 aydır bu konu için yoğun bir mesai harcamakta. Gerek başkanlıklar, gerekse teknik ekipler nezdinde bu konu uzun süre masaya yatırılmıştı.
İki sanayi bölgesindeki bir alanda yapılması düşünülen bir istasyon var.

Şimdi bu konuda adım atıldı. Bu adımın gelişmesi, gerekli tüm adımların atılması ve konunun hayata geçmesi için, konunun sahiplenilip, ilgilenilmesi gerekiyor.

Siyasilerimiz de artık bu noktadan sonra bu konuyu sahiplenmeli ve Bursa için büyük önem taşıyacak olan bu konunun hayata geçirilmesini sağlamalı.

Dünyanın her gelişmiş ülkesinde organize sanayi bölgelerinden limana veya diğer noktalara lojistik tren ile sağlanır.

Kaynak : Murat Kuter – www.bursahakimiyet.com.tr

Reklamlar