Trabzon Demir Yolu Platformu Sözcüsü Bülbül’den Çarpıcı Açıklamalar

Bülbül: “Belirlenen demir yolu hattını değil Trabzon bağlantısını konuşalım”


Hat Belirlenmiştir, İhale Ayrıntılar İçindir

Trabzon Demir yolu Platformu Sözcüsü ve Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Şaban Bülbül, Erzincan- Trabzon Demir yolu hattının genel anlamda nereden geçeceğinin belli olduğunu söyledi. Bülbül, “Erzincan- Trabzon demir yolu hattının genel anlamda nereden geçeceği belli olmuştur. Erzincan- Kelkit- Torul- Maçka- Trabzon. Ancak Maçka’nın neresinden geçeceği belli değil. Hamsiköy’ün neresinden geçeceği belli değil. Yapılan ihale de bunu belirlemek içindir.” dedi.

Trabzon’da Nereye İneceğini Tartışalım

Demir yolu için yeni bir liman öneren Bülbül, “Biz şimdi şunu tartışmalıyız. Trabzon Merkez Limanı bu yükü kaldıramaz. Yani yeterli değil. Trabzon’da yeni bir büyük limanın bağlandığı yer olsun. Geniş bir yer olsun. Bizim tartışmamız gereken o. Trabzon’da nereye gelecek bu? Bu Trabzon’a getirildiğinde neler olacak, Trabzon’da merkezi nereye kuracağız? Lojistik merkezi nereye kuracağız? Onun liman bağlantılarını nasıl yapacağız? Bunları tartışmamız lazım. Yoksa belirlenmiş hattı değil.”

TRABZON Demiryolu Platformu Sözcüsü ve Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Şaban Bülbül, “Belirlenen demiryolu hattını değil Trabzon bağlantısını konuşalım.” dedi.

Demiryolu hattının netleştiğini belirten Bülbül, şunları söyledi: “Erzincan- Trabzon demiryolu hattının genel anlamda nereden geçeceği belli olmuştur. Erzincan- Kelkit- Torul- Maçka- Trabzon. Ancak Maçka’nın neresinden geçeceği belli değil. Hamsiköy’ün neresinden geçeceği belli değil. Bunları belirleme ihalesi yapıldı. Erzincan-Torul-Trabzon. Ama bu nereden gidecek. Şehir yönünde yapılacak olan projede Hamsiköy’ün neresinden geçecek, Maçka’ya inecek mi? Maçka’nın sağından mı gidecek, solundan mı gidecek? Yani bunun proje ihalesi yapıldı şu anda. Yaklaşık olarak 250 kilometrelik bir hatta çalışma yapılıyor. Hat belirleme noktasında Erzincan- Bayburt-Çaykara hattı veya Erzincan-Gümüşhane-Giresun hattı veya Erzincan-Rize hattı da mı çalışılacak? Yok, öyle bir şey. Erzincan-Torul-Trabzon demiryolu. Bunun geçeceği yer de Torul üzerinden. Torul merkezden mi gelir, arkasından mı gelir, Torul’a inmeden mi gelir, nereden gelirse. Trabzon’dan Erzincan’a demiryolu yapılacak. Evet doğru. Bu nerden gidecek. Zigana’dan gidecek. Zigana’nın neresinden geçecek? Şimdi bunlar belirlenecek. Bundan önceki çalışmalarımızda Bayburtlular diyordu ki Bayburt üzerinden geçsin. Giresunlular Harşit Vadisi üzerinden gelsin dediler. Şu anda Erzincan’dan Trabzon’a dimdik bir yol çizersin buda Kelkit’ten, Gümüşhane’den, Torul’dan geçer. Bunun da ayrıntılı olarak yani tam olarak nereden geçeceği mühendislik hesabıyla ortaya çıkar. Eğim, hız, kavisler hesaplanarak ortaya çıkacak. Ben diyemem ki şuanda Hamsiköy’ün ortasından geçer, Maçka’dan geçer. Bu tartışmalar bitmiştir.”

TRABZON’DA NEREYE İNECEĞİNİ TARTIŞALIM

“Biz şimdi şunu tartışmalıyız. Trabzon Merkez Limanı bu yükü kaldıramaz. Yani yeterli değil. Trabzon’da yeni bir büyük limanın bağlandığı yer olsun. Geniş bir yer olsun. Bizim tartışmamız gereken o. Trabzon’da nereye gelecek bu? Trabzon buna hazır mı? Bu Trabzon’a getirildiğinde neler olacak, Trabzon’da merkezi nereye kuracağız? Lojistik merkezi nereye kuracağız? Onun liman bağlantılarını nasıl yapacağız? Bunları tartışmamız lazım. Yoksa belirlenmiş hattı değil.”

Kaynak : www.gunebakis.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar