Zonguldak-Karabük Tren Seferlerine Yoğun İlgi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü (TCDD), Zonguldak-Gökçebey-Çaycuma-Karabük arasında gerçekleştirilen tren seferlerindeki yoğunlukla ilgili açıklamada bulundu.

Pusula Gazetesi’nde yer alan tren seferlerinin ve tren sayısının azlığı yönündeki habere cevap olarak açıklama yapan müdürlük, hat üzerinde 16 trenin hizmet verdiğini, 2018 yılında günlük ortalama 2540 yolcu taşındığını ve haberde yer alan trenin doluluk oranının ise yüzde 81 olduğu belirtildi. Açıklamada trenler için 7 adet DMU’nun bulunduğu ve 2 adet DMU’nun da ilerleyen zamanlarda hizmete gireceği ifade edildi.

TCDD Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “ 121 kilometrelik Zonguldak-Karabük hat kesiminde; 01.01.2017 tarihinden itibaren 6 adet Zonguldak-Karabük, 2 adet Çaycuma-Zonguldak, 8 adet Zonguldak-Gökçebey olmak üzere toplam 16 adet tren işletilmektedir. Bu trenler, bölgesel özellikte işletilmekte olup, oturma yer sayısı 136 olan yeni dizel setlerden oluşmaktadır. 2018 yılında günlük ortalama 2540 yolcu taşıması gerçekleştirilmiştir. Sefer sayısında herhangi bir azaltılmaya gidilmemiştir. Habere konu olan Zonguldak’dan saat 13:30 ‘da kalkan trenin Temmuz ayı doluluk oranı yüzde 81‘dir. Tüm trenlerimizin doluluk oranı ise ortalama yüzde 48 civarındadır. Dizel setlerin periyodik bakımları düzenli olarak yapılmaktadır. Bu trenler için 7 adet 15000’lik DMU set kullanılmaktadır. Araç parkımıza, imalatları tamamlanacak dizel setlerin katılması ile önümüzdeki süreçte bu destinasyona 2 adet daha set verilmesi planlanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Kaynak : www.pusulagazetesi.com.tr

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar