Bingöl Çapakçur Vadisine Teleferik Kurulacak

Bingöl Belediyesince hazırlanarak Fırat Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen ‘Bingöl’e Yeni Turizm Alanlarının Kazandırılması Projesi’nin sözleşmesi imzalandı. Proje kapsamında yamaç paraşütü uçuş bölgeleri belirlenecek, seyir terası düzenlenecek, teleferik için fizibilite araştırması yapılacak.


Bingöl Belediyesi tarafından hazırlanarak Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) ‘Turizm ve Endüstriyel Gelişme Mali Destek Programı’ kapsamında kabul edilen ‘Bingöl’e Yeni Turizm Alanlarının Kazandırılması Projesi’nin imza töreni düzenlendi.

Valilik makamında düzenlenen imza törenine, Bingöl Valisi Ali Mantı, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, FKA Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen katıldı.

İmza töreninin ardından kısa bir açıklama yapan Vali Mantı, projenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Vali Mantı, “Bingöl Belediyesi tarafından hazırlanan ve Fırat Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen bu proje de ilimizin turizm alanlarının geliştirilmesine katkı sağlayacaktır. Projenin ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

BARAKAZİ: “TURİZME KATKI SAĞLAYACAĞIZ”

1 milyon 933 bin 864 TL bütçeli proje ile Bingöl’ün turizmine katkı sağlayacaklarını belirten Başkan Barakazi, proje kapsamında seyir tepenin çevre düzenlemesi yapılarak, alanın turist çekmesi için gerekli olan peyzaj çalışmalarının yapılacağını söyledi.

“TELEFERİK İÇİN FİZİBİLİTE ARAŞTIRMASI YAPILACAK”

İl genelinde yamaç paraşütü uçuş bölgeleri belirlenerek, teleferik için de fizibilite araştırması yapılacağını kaydeden Başkan Barakazi, “İlimizin turizm alanlarını genişletmek, turizm gelirlerini artırmak amacıyla seyit tepesi Çapakçur Vadisi üzerinden ile Karşıyaka Mahallesi arasına teleferik kurulumu hedefliyoruz. Bu kapsamda yapılması düşünülen teleferik hattıyla ilgili; kullanılacak teknoloji, kabin sayısı ve kabin büyüklüğü, ulaşım etüdü, durak sayısı ve geçiş güzergâhı, yaklaşık maliyet gibi kalemleri belirlemek için çalışma yapılacaktır. Çalışma sonucu oluşturulacak rapor neticesince teleferik kurulması için çalışma yapılacak” diye konuştu.

“YAMAÇ PARAŞÜTÜ UÇUŞ BÖLGELERİ BELİRLENECEK”

Proje kapsamında dört kişilik ekiple merkez ve 7 ilçede uçuş bölgeleri belirleneceğini belirten Barakazi, “Yamaç paraşütü için k alkış ve iniş yerleri belirlenecek, hava akımları ve yönleri tespit edilecek. Tespit edilen uçuş bölgeleri Türk Hava Kurumu ve Türkiye Hava Sporları Federasyonu sitelerine eklenecek. Uçulacak yerlerin tespiti sonrası gerekli olan alan düzeltmeleri belediyemiz tarafından yapılacaktır. Ayrıca ilimizde yamaç paraşütü etkinliklerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla 10 günlük yamaç paraşütü kursu verilecektir” ifadelerini kullandı.

SEYİR TERASI DÜZENLENECEK

Mirzan ve Bahçelievler mevkiinde bulunan seyir terasının turizm alanına kazandırılacağını kaydeden Barakazi, “Doğal alanın, ailelerin ve yöre halkının dinlenme ve eğlence ihtiyaçlarını karşılayacağı ayrıca örgenci gruplarının açık havada doğal bir ortamda eğlence ve etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri farklılık arz eden ayrı bir mekân olarak turizme kazandırılacaktır. Seyir tepesinde yabancı turist çekmek amacıyla proje kapsamında bir adet kır evi yapılacaktır. Ayrıca Seyir tepesinin güvenliği sağlamak ve gece de kullanımını sağlamak için güvenlik kameraları takılacaktır. Projemizin ilimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

RayHaber çerez kullanmaktadır