Bursa Kent Meydanı-Terminal Tramvayı Hattının Açılış Tarihi Belli OlduOlay Gazetesi yazarı İhsan Aydın’ın hazırlayıp sunduğu Olay TV’deki Olay’ın İçinden programının dün akşamki konuğu Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş idi.

Aydın, Başkan Alinur Aktaş’ın programda yaptığı açıklamaları Olay Gazetesi’nde bugün yayınlanan köşesine taşıdı.

Bursa’nın ulaşım yatırımları, mali tablo, yeni döneme ilişkin hedefler, gençlik ve kültür yatırımları, müzeler ve Bursa sahilleri hakkında bilgiler veren Başkan Aktaş, Terminal Tramvay Hattı’nın açılış tarihini verdi.

T-2 HATTI ARALIK’TA AÇILACAK
Aktaş normal şartlarda 2018 Temmuz’da bitmesi gereken Terminal Tramvay Hattı’na 6 aylık bir ek süre verildiğini hatırlatıp şunları ekledi:“İhale yapılmış ve itirazlardan kaynaklanan sebeplerden dolayı ek süreler verildi. Lakin bir miktar müteahhitlerle ilgili sıkıntılar yaşıyoruz. Kasım aralık gibi test sürüşlerinin ve vagonların hatta girmesini bekliyoruz. Biraz ağır aksak çalışmalar görüyorum, öncelikli oradaki ticari hayatı ve sirkülasyonu olumsuz etkileyen görüntüleri ortadan kaldırdık. Temennimiz, Aralık 2018 gibi orayı açmak, inşallah gecikme olmaz.”  Kaynak: Başkan Terminal Tramvayı’nın açılışı için tarih verdi

ULAŞIM’DA 2019 HEDEFİ
Başkan Aktaş ulaşıma ilişkin de şunları aktardı:“Bursa’da herkes birinci sırada ulaşımı konuşuyor. Bizim Acil Eylem Planı’nda hedeflediğimiz çalışmalarda belirli kavşak düzenlemeleri vardı. Bunun yanında otobüs ve minibüs dönüşümleri, servis plakalarıyla ilgili yıllardır konuşulan konu vardı. Berberinde sahadaki tüm uygulamalar bu işin parametresiydi. O kadar çok konu vardı ki, mesafe aldığımız konular var, alamadığımız konular var. Rahatlamayı değişim ve dönüşümü şehir insanına hissettirmek istiyorduk, kimi yerlerde yüzde 40’a-50’ye varan rahatlamalar sağladık. Hedefimiz, hazırladığımız master plan sayesinde yapacağımız değişimlerle bu işi daha üst seviyelere çıkarmak.”

YILDIRIM METROSU
Başkan Aktaş Yıldrım Metrosu’na ilişkin de şu bilgileri verdi.“Şu tepkiyi seçim sathı mailinde çok aldık. Sayın Cumhurbaşkanımız seçim beyannamesinde niçin bazı kentleri açıkladı, niçin Yıldırım Metrosu’unu açıklamadı dendi. Çünkü keşif metraj çıkmadı. Diğer kentlerin ihale aşamasına gelmişti. Yıldırım Metrosu’nun bir tane görsel resim vardı, şimdi Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü bu çalışmaların detaylarını hazırlıyor. 15 gün önce Ankara’da bunları detaylı konuştuk. Yıldırım Metrosu’yla ilgili sayın Cumhurbaşkanımız keşif metrajlar çıktıktan sonra o açıklamayı yapacaktır.  Bursalıların gözden kaçırdığı, Emek’ten sonra Dağanköy hattı var 5,5 kilometrelik. 2019 gibi Şehir Hastanesi’nin açılma hedefi var. Onun da ulaşımını biz sağlıklı şekilde sağlamamız gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi marifetiyle yapılacak

İhsan Aydın’ın yazısının diğer bölümlerini okumak için tıklayın

Kaynak: İhsan Aydın – www.olay.com.tr

Reklamlar