Sivas-Erzincan Hızlı Tren İnşaatında İşçi KıyımıSivas-Erzincan Demiryolu projesi kapsamındaki altyapı inşaatında işçiler sessiz sedasız işten atılıyor. Sivas – İmranlı arasında hızlı tren hattının altyapı işlerini gerçekleştiren firma, devletten ödenek alınmadığı gerekçesiyle 350 işçiyi işten attı. İddiaya göre Kurban Bayramı’na kadar ödenek alınmaz ise geri kalan işçiler de işinden olacak.

Yüksek hızlı tren hattında devletten ödenek alınmadığı gerekçesiyle işçiler sessiz sedasız işten atılıyor. Sivas-Erzincan Demiryolu Projesi kapsamında faaliyet gösteren Özdoğan Grup bünyesindeki Öz-Kar İnşaat firması, Sivas–İmranlı arasında hızlı tren hattının altyapı inşaat işlerini gerçekleştiriyor. Toplam 600 işçinin çalıştığı firmada, iddialara göre devletten ödenek alınmadığı gerekçesiyle 350 işçi işten atıldı.

PROJE YARIDA BIRAKILDI

İddialara göre 2012 yılında Yerköy-Yozgat-Sivas arası altyapı ihalesini kazanan G.C.F. – Peker İnşaat İş Ortaklığı, hızlı tren hattının Akdağmadeni-Yıldızeli arasındaki bölgede altyapı işlerini yarıda bıraktı. Bu durum nedeniyle de Sivas-Erzincan Demiryolu Projesi’nin vaktinde tamamlanması da zorlaştı.

ŞANTİYE ÖZ-KAR’A DEVREDİLDİ

Hükümet tarafından Ankara–Sivas Yüksek Hızlı Tren hattının 2019 yılında hizmete açılacağı sözü verilmişti. Peker İnşaat’ın Ankara–Sivas arasındaki önemli güzergâhlardan Akdağmadeni ile Yıldızeli arasındaki bölgenin altyapı inşaatını yarıda bırakması hükümet yetkililerini endişeye soktu. Peker İnşaat’ın yarıda bıraktığı bölge bu nedenle Öz-Kar İnşaat’a devredildi. Devletten yeterince yardım alamayan Öz-Kar İnşaat firması, iddialara göre her iki bölgede de faaliyet göstermekte zorlandı. Ankara–Sivas Yüksek Hızlı Tren hattının bir an evvel açılması için firma yetkilileri Akdağmadeni ile Yıldızeli arasına ağırlık verme kararı aldı.

ŞANTİYEDE İŞÇİ KALMADI

Yıldızeli şantiyesine ağırlık verme kararı alan firma yetkilileri, işçilerin bir kısmını buraya aktardı. İmranlı şantiyesindeki faaliyetleri askıya alan firma yetkilileri, 350 işçinin işine son verdi. İşçilere ise devletten ödenek alınması durumunda geri alınacakları söylendi. Geri alınma umuduyla bekleyen işçiler, devletin firmaya ödenek vermesini bekliyor. İmranlı şantiyesinde kalan az sayıda işçi ise devletten ödenek alınmaması durumunda Kurban Bayramı’ndan sonra kendilerinin de işlerinden olacağını ifade ediyor.

Kaynak : www.milligazete.com.tr

Reklamlar