Tarihi Hicaz Demiryolu’nun Son Durağı Olan Medine İstasyonu Müzikhol Oldu

  1. Abdülhamit döneminde yaptırılan Hicaz Demiryolu’nun son durağı olan Medine İstasyonu, yıllarca kaderine terk edildikten sonra şimdi açık hava müzikholüne çevrildi. Mekânda Batı müziği eşliğinde animasyon gösterileri izlemek mümkün.

SULTAN 2. Abdülhamit tarafından yaptırılan ve döneminde her yıl binlerce kişiyi hac yolculuğuna çıkaran Hicaz Demiryolu’nun en önemli duraklarından biri Medine’ydi. Türkiye’nin tüm girişimlerine rağmen yeniden açılmasına izin verilmeyen Hicaz Demiryolu’nun aynı zamanda son durağı olan Medine İstasyonu, yıllarca kaderine terk edildikten sonra şimdi açık hava müzikholüne çevrildi. Her yıl yüzbinlerce Müslüman’ın ziyaret ettiği Medine’deki Mescid-i Nebevi’ye sadece bir kilometre uzaklıktaki istasyonun bahçesinden müzik ve eğlence sesleri yükseliyor.

İstasyon geçtiğimiz yıllarda restore edilerek müze olarak hizmete açıldı. Bir dönem Türk hacı ve umrecilerin ziyaret ettiği tren istasyonu, artık hacıların ‘ziyaret edilecek mekânlar’ listesinde yok. İstasyon şimdilerde çay bahçesi ve açık hava müzikholü olarak hizmet veriyor. Mekâna giriş kişi başı 10 riyal. Türk parasıyla yaklaşık 20 lira. Girişte Arapça Şirket-i Hicaz yazısı sizi karşılıyor. Girişte müze biletini kadın personel kesiyor. Satış reyonlarının arkasında yüzlerini göstermeseler de kadınlar çalışıyor. İçeride çocuklar için oyun alanları ve tarihi vagonlardan çevrilmiş büfeler var. Açık hava müzikholünü ziyaret edenler, akşam çay ve nargile keyfi içip, Batı müziği eşliğinde animasyon gösterilerini izliyor. Eski vagon ve lokomotifler restore edilerek oturma mekânları oluşturulmuş. Bazı vagonlardan yiyecek-içecek servisi yapılan mekânda alkol satılmıyor. İçeride ilginç meyve kokteyllerinin sunulduğu bar bile var.

Haberin devamını okumak için tıklayın

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.