3. Havalimanı İhalesinde 32 Milyar TL Yolsuzluk İddiasıCHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, işçi eylemleriyle gündeme gelen üçüncü havalimanında yapılan yolsuzlukları duyurdu. Erdoğdu, ‘Yapılan yolsuzluğun TL karşılığı yaklaşık 32 Milyar TL olup Türkiye kamu bütçesinin yaklaşık yüzde 5’i kadardır. Bu tutar Türk Telekom özelleştirme ihalesi sonrasında bizim tespit edebildiğimiz en yüksek tutarlı yolsuzluktur’ dedi.

İşçi cinayetleri ve işçi eylemleriyle gündeme gelen üçüncü havalimanı şimdi de büyük bir yolsuzluk iddiasına konu oldu.

Geçtiğimiz haftalarda çalışma ve barınma koşullarına tepki gösteren işçilerin tutuklandığı üçüncü havalimanında büyük yolsuzluklar yapıldığını açıklayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Havalimanı için 3 Mayıs 2012 tarihinde ihalenin yapıldığını belirtirken, bundan hemen sonra yer tespitinin yapılarak hem 42 aylık inşaat süresinin hem de 25 yıllık işletme süresinin başlamış olması gerektiğini söyledi.

Buna rağmen ihaleden yaklaşık 2 yıl sonra, 1 mayıs 2015 tarihinde yer tespitinin yapıldığını belirten Erdoğdu, “Aradan geçen iki yıllık süre içerisinde inşaat faaliyetleri başlamış, 7 Haziran 2014 tarihinde yer teslimi yapılmamış projenin temel atma töreni dönemi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılmıştır. Bu görülmemiş bir durumdur. Yer tespiti yapılmayan bir projede temel atma görülmemiştir” dedi.

“2 yıl geç yer tespiti ne anlama gelmektedir?” diye soran Erdoğdu, “İşte bu iki yıl yer teslimi yapılmadığı için hem inşaat süresi hem işlete süresi 2 yıl haksız olarak kamunun aleyhine işletmecilerin lehine uzatılmış oldu. Sırf bu yer teslimi yapılmadığı için 2 milyar 90 milyon avro halkımızın cebinden alınıp bu müteahhitlerin cebine konmuştur” ifadelerini kullandı.,

“2 milyar 90 milyon avro haricinde 2019 ve 2020 yılında da ödenmesi gereken diğer 2 milyar 90 milyon avronun da ödenmeyeceği ve sürenin sonuna ekleneceği yönünde idare tarafından müteahhitlere izin verildiğine yönelik duyumumuz var. Bunu da Ulaştırma Bakanlığına soruyorum, bu duyum doğru mudur?” diye soran Erdoğdu, inşaatın en önemli maliyet kalemlerinden birinin yapılacak dolgu olduğunu, bunun için 90 metre yükseklik için ihaleye gidildiğini ancak bunun daha sonra değiştirilerek 60 metreye indirildiğini açıkladı.

Erdoğdu, bu değişikliğin ardından maliyetin 2,5 milyar avro düştüğünü ve bu paranın da beş müteahhite aktarıldığını dile getirdi.

HAKKINI ARAYAN İŞÇİLER TUTUKLANMIŞTI

Büyük bir yolsuzluk iddiasına da konu olan üçüncü havalimanında çalışan işçiler, 14 Eylül tarihinde çalışma koşullarına tepki göstererek eyleme başlamış, aynı gün gece geç saatlerde jandarma saldırı sonrası özaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan işçilerden 24’ü ise mahkeme kararıyla tutuklanmıştı.

Kaynak : haber.sol.org.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.