Aksaray’ın Demiryolu Sorunu Meclis Gündemine TaşındıCHP’nin ekonomik çözüm önerilerini anlatmak için geçen hafta Aksaray’a gelen CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU ziyaret ettiği sivil toplum kuruluşlarında dile getirilen ve hala inşaatına başlanmayan Aksaray-Ulukışla demiryolu hattını Meclis gündemine taşıdı.

Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU Ulaştırma ve Altyapı Bakanına bir soru önergesi vererek demiryolu inşaatına ne zaman başlanacağını sordu.

CHP İl ve İlçe Başkanları, Belediye Başkanlarından oluşan CHP Heyetinin Aksaray Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Odaları Birliği, Ziraat Odası, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Müteahhitler Birliğini ziyaretleri sırasında 86 km’lik Aksaray-Ulukışla Demiryolu hattının inşaatına başlanmaması gündeme gelmiş ve CHP Milletvekilinden yardım istenmişti.

Aksaray’ın yıllardır beklediği demiryolunun yapılması halinde bölgede sanayi ve ticaretin gelişmesine büyük katkı sağlayacağını belirten CHP Milletvekili Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU Mecliste verdiği önergede; seçimler öncesi AKP Milletvekillerinin demiryolu projesinde ilk kazmanın vurulmasına sayılı günler kaldı açıklamasına ve 2018 yatırım programına alındığı söylenmesine rağmen aradan geçen sürede hiç gelişme olmaması projenin yine rafa kaldırıldığı endişesine neden olmuştur.

86 km’lik Aksaray-Ulukışla demiryolu Aksaray ve çevre illerde üretilen ve ihracat yapılan sanayi ve tarımsal ürünlerin hem Mersin hem de Samsun limanına kolay ulaşımını sağlayacak olması bölgenin yatırımlar açısından cazibe merkezi haline getirecektir.

Aksaray Organize sanayi Bölgesi (OSB) I ve II. kısımlarda doluluk oranı % 100’e ulaşmış, III. kısım sanayi parsel sayısının üzerinde talep gelmiştir.

Zira bölgenin en büyük sanayi yatırımı Mercedes-Benz Türk yöneticileri lojistik sıkıntısı yaşadıklarını belirterek limana uzak olmalarından dolayı ihraç edilecek kamyonların taşınmasında sorunlar yaşandığını ve demiryolu hattının Aksaray’a ulaşması halinde sorunlarının büyük ölçüde çözülecektir ifadelerine yer verdi.

Önergede ayrıca Aksaray-Ulukışla demiryolu projesinin 2018 yatırım programına alınıp alınmadığı, alındı ise bütçeden ne kadar ödenek ayrıldığı ve Proje maliyetinin ne kadar hesaplandığı soruları yer aldı.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla

Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU
Manisa Milletvekili

Uzun yıllardır yapılacağı söylenen ancak bu güne kadar başlanmayan Aksaray-Ulukışla demiryolu projesine ne zaman başlanacağı Aksaray halkı tarafından merakla beklenmektedir.

Seçimler öncesi AKP Milletvekillerinin demiryolu projesinde ilk kazmanın vurulmasına sayılı günler kaldı açıklamasına ve 2018 yatırım programına alındığı söylenmesine rağmen aradan geçen sürede hiç gelişme olmaması projenin yine rafa kaldırıldığı endişesine neden olmuştur.

86 km’lik Aksaray-Ulukışla demiryolu Aksaray ve çevre illerde üretilen ve ihracat yapılan sanayi ve tarımsal ürünlerin hem Mersin hem de Samsun limanına kolay ulaşımını sağlayacak olması bölgenin yatırımlar açısından cazibe merkezi haline getirecektir.

Aksaray Organize sanayi Bölgesi (OSB) I ve II. kısımlarda doluluk oranı % 100’e ulaşmış, III. kısım sanayi parsel sayısının üzerinde talep gelmiştir.

Zira bölgenin en büyük sanayi yatırımı Mercedes-Benz Türk yöneticileri lojistik sıkıntısı yaşadıklarını belirterek limana uzak olmalarından dolayı ihraç edilecek kamyonların taşınmasında sorunlar yaşandığını ve demiryolu hattının Aksaray’a ulaşması halinde sorunlarının büyük ölçüde çözüleceğini belirtmişlerdir.

Aksaray’ın yıllardır beklediği demiryolunun yapılması halinde bölgede sanayi ve ticaretin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır.

Bunlara göre;

1-Aksaray-Ulukışla demiryolu projesi 2018 yatırım programına alınmış mıdır?

2-Alındı ise bütçeden ne kadar ödenek ayrılmıştır?

3-Proje maliyeti ne kadar hesaplanmıştır?

4-Demiryolu inşaatına ne zaman başlanacak ve ne zaman bitirilerek hizmete açılacaktır?

Kaynak : www.sultanhani.gen.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.