Bursa Şehir Hastanesi Ulaşımı İçin Masada 3 Farklı Sistem VarHızlı büyüyen, üstelik kontrolsüz ve plansız büyüyen Bursa için ulaşım her sorunun önünde geliyor. Üstelik, caddelerdeki trafik sorunu yanında, toplu ulaşım için de sürekli proje geliştirilmesi gerekiyor.

Son dönemde…
Toplu taşıma adına önemli metro projeleri gündeme geldi. Örneğin, Yıldırım Metrosu çok konuşuldu, Emirsultan-Yeşil-Heykel-Altıparmak-Çekirge-Acemler güzergahında planlanan Osmangazi Metrosu heyecan uyandırdı.

Ne var ki…
Dövizdeki dalgalanma nedeniyle bu tür büyük projeler şu an gerçekleşebilecek gibi gözükmüyor.

Buna karşın…
Gelecek yıl hizmete girecek Şehir Hastanesi’ne ulaşım sorununun çözülmesi gerekiyor. Şimdilerde, işte bu yeni ulaşım projesi üzerinde çalışılmaya başlandı.

Aslında…
Bu sütunların okurları Emek’te biten Bursaray’ın, Geçit’in Balat girişinde temeli atılan hızlı trene uzatılacağını bu sütunlarda okudular. İşte o proje Balat’tan devam edip Doğanköy’de Şehir Hastanesi’ne kadar uzatılıyor.

Ancak…
Projede sistem konusu halen çalışma aşamasında.

Nitekim…
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş sohbet ederken, farklı sistemler üzerinde çalıştıklarını söyledi ve ana hatlarıyla kısa bilgiler verdi.

Bir…
“Bursaray’ı önce hızlı trene, oradan devam edip Şehir Hastanesi’ne aynı araçlarla uzatabiliriz. Bu projenin bazı bölümleri yeraltından, bazı bölümleri yerüstünden olabilir.”

İki…
“Raylı sistemlere göre maliyeti daha düşük bir sistem daha var. Tramvayla metrobüsün ortalaması gibi algılanabilecek bu sistemde araçlar, karayolu üzerinde lastik tekerlekle gidiyor, gücünü de üstten geçen tellerden alıyor.”

Üç…
“Bize önerilen sistemler arasında havadaki raylarda giden otobüs benzeri araçlar da var. Bunlar da, yerdeki trafiğin üzerinden geçebiliyor.”

Söylediği şu:
“Güzergahımız belli. Emek’ten sonra Balat ve Şehir Hastanesi’ne 5 kilometre uzunluğunda hat yapılacak. Bu hattın hangi sisteme göre olacağı noktasında son aşamaya geldik. Çok yakında belli olacak.”

Kaynak: www.olay.com.tr – Ahmet Emin Yılmaz

Reklamlar