Çavuşoğlu Yüreklere Su Serpti: “Bursa’ya Hızlı Tren Sözü Verdik”Konu iki yönden önemli ve kamuoyu da bu nedenle her gelişmeye yüksek ilgi gösteriyor. Birincisi, Bursa yıllardır demiryolu istiyor ve 2012’den beri de hızlı tren hayaliyle yanıp tutuşuyor. İkincisi, hızlı tren projesi şu an Bursa’ya yapılan en büyük yatırım özelliği taşıyor.
O nedenle…
Hızlı trenin Yenişehir-Bilecik hattı için 3 Nisan’da yapılan ihale sonucunun haziran ayı başında onaylanmasına karşın müteahhide yer teslimi yapılmaması, üstüne de döviz savaşı ile başlayan süreçte ortaya çıkan ekonomik sıkıntılar nedeniyle ihalenin durdurulduğu haberleri büyük bir moral bozukluğuna neden oldu.
Konuyu…
Bu sütunlarda dile getirince İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu da soru önergesiyle Ankara’nın gündemine taşıdı.
İşte…
Tam bu noktada devreye Başbakan eski Yardımcısı ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu girdi.
Dahası…
AK Parti Bursa Milletvekili Çavuşoğlu çarşamba gün boyu yaptığı yoğun temaslarla hızlı tren konusuna resmen el koydu ve projenin geleceğini ilgilendiren adımların atılmasını sağladı.
Görüşmelere de…
TCDD’den bilgi alarak başladı. Sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan’la önemli bir görüşme yaptı.
Bu görüşmede…
“Hızlı tren konusu Bursa kamuoyunun en hassas olduğu konulardan biri ve Bursa’ya 2019 sonunda deneme seferlerinin başlayacağı sözü verdik” diyen Çavuşoğlu ne yapılıp edilip projenin çok hızlı ilerlemesi gerektiğini söyledi.
Bunun üzerine…
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turan da ilgili birimlerden aldığı bilgiyi aktardı:
“Gelişen ekonomik durum nedeniyle maliyet hesapları değiştiği için proje yeniden değerlendiriliyor. O nedenle maliyet güncellemesi yapılıyor.”
Şu bilgiyi de verdi:
“Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na başvurduk. Yükselen maliyetler nedeniyle proje ödeneğinin arttırılmasını talep ettik.”
Şunu ekledi:
“Projenin durdurulması değil, ama maliyet artışı nedeniyle güncelleme yapmak ve ek ödenek için işleyen süreç var. Sonra hızla yürüyecek.”

“Hızlı tren projesinin takipçisiyiz”

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı olan AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu görüşmemizde hızlı trenle ilgili şu bilgiyi verdi:
“Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız maliyet güncellemesi nedeniyle ek ödenek talep ettiklerini söyledi. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Sayın Naci Ağbal’ın kısa sürede onayı için devredeyiz.”
Projenin önemini Ağbal’a da anlatan Çavuşoğlu şu güvenceyi verdi:
“AK Parti milletvekilleri olarak hızlı trenin takipçisiyiz. Projenin bir an önce bitmesi için ne gerekiyorsa yaparız.”

Kaynak: Ahmet Emin Yılmaz – www.olay.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.