Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen Herşey



Doğu Ekspresi yıllardır seferlerini sürdürüyor. Peki neden birdenbire popüler hale geldi ve biletler kısa sürede tükenir oldu? Doğu Ekspresi ile yolculuk yapmak isteyenlerin bilmesi gerekenler neler?

Doğu Ekspresi; Ankara’da başlayan ve Kars’ta biten, masalsı manzaralar sunan kompartımanlı tren yolculuğuna deniyor. Türkiye’nin en uzun tren yolculuklarından biri olması, özellikle genç kitle arasında popülerliği ve seyahatin eğlenceli geçmesi, Doğu Ekspresi’nin tercih edilmesini sağlıyor. Gezgin olmak istiyorsanız, fazla para harcamadan bu heyecanınızı Doğu Ekspresi ile başlatabilirsiniz. Doğu Ekspresi’nin trend olmasında farklı etmenler bulunuyor. En önemli etmenlerden biri, sosyal medya. Doğu Ekspresi hakkında bilinmesi gerekenleri, merak edilenleri derledik.

Doğu Ekspresi nasıl trend oldu?
Doğu Ekspresi ile ilgili merak edilenlerin başında, nasıl trend olduğu sorusu geliyor. Doğu Ekspresi, uzun süredir Ankara-Kars seferlerini sürdürüyor ancak trend hale gelmesi, özellikle gençler arasında rağbet görmesi, yakın bir zamana denk geliyor.

Doğu Ekspresi’nin trend olmasını sağlayan farklı nedenler var. Bunlar arasında sosyal medya, kuşkusuz en önemli neden. Gezgin gençlerin oluşturduğu küçük gruplar tarafından kullanılan Doğu Ekspresi, sosyal medyada yapılan paylaşımlar ile farklı gezginlerin de ilgisini çekmeyi başardı. Sosyal medyanın gücü ile birlikte ilgi daha da büyüdü. Doğu Ekspresi, takipçilerine popüler bir konu sunmak isteyen İnstagram kullanıcıları ve YouTuberların uğrak adresi haline geldi. Sosyal medya dışında; Doğu Ekspresi’nin uygun fiyat karşılığında eşsiz bir deneyim sunması, yurt dışına geziye gidemeyen gençler için bir alternatif olması gibi nedenler de, Doğu Ekspresi’nin trend olmasını sağlayan sebepler arasında.

Doğu Ekspresi yolculuğu ne kadar sürüyor?
Doğu Ekspresi, Ankara Garı’ndan her gün saat 17.55’te kalkıyor. Ertesi gün saat 18.30’da Kars Garı’na varıyor. Yaklaşık 24,5 saat yolculuk yapmış oluyorsunuz. Bu süre, yolda çalışma yapıldığında uzayabiliyor. Kars’tan seferler ise her gün sabah saat 08.00’da başlıyor.

Doğu Ekspresi güzergahı

Doğu Ekspresi güzergahı; Ankara – Kırıkkale – Kayseri – Sivas – Erzincan – Erzurum – Kars şeklinde. Ara duraklarda birkaç dakika duraklarken, ana duraklarda ise bu süre 10-15 dakikaya kadar çıkabiliyor. Ankara-Kars arası seferlerde duraklardan kalkış saatleri; Ankara: 17.55, Kayseri: 00.48, Sivas: 04.19, Erzincan: 10.32

Haberin devamını kaynağından okumak için tıklayın

Kaynak : www.milliyet.com.tr

Reklamlar