İzmir’de Trafik Işıkları Eziyete DönüştüKonak Tramvayı nedeniyle şehir içi trafiğini yeniden düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, trafik ışıklarını azaltmayınca yoğunluk içinden çıkılmaz bir hal aldı. Sürücüler “Sıkışıklığın bir sebebi de gereksiz ışık. Dur-kalk yapmaktan, milim milim ilerlemekten bıktık” dedi.

İzmir’de Konak Tramvayı nedeni ile geçtiğimiz Ocak ayında şehir içi trafiğinde yapılan yeni düzenlemeye rağmen trafik ışıklarının yeniden düzenlenmemesi, vatandaşın trafikte saatlerce beklemesine yol açıyor.

Sürücüler Konak Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda yeterli yaya üst geçidi bulunmadığı için sık aralıklarla konulan 20 ayrı trafik lambasında durmak zorunda kalırken, Basmane ya da Çankaya’da da trafik ışıklarının sık aralıklı yanması, trafik akışına faydadan çok zarar getiriyor.

Sürücüler, “Tatilciler kentte yok, okullar henüz açılmadı. Yaz tatili sona erdiğinde sıkışık olan trafik daha da felç olacak. Yetkililerin önlem alması gerekiyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Tramvayı nedeni ile trafikte yeni bir düzenlemeye gitmiş, buna göre Gazi Bulvarı’ndaki trafik akışı Konak yönüne doğru tek yön olarak, Cumhuriyet Bulvarı’nın Gazi Bulvarı ile Fevzipaşa Bulvarı arasında kalan kısmı da Konak’a doğru tek yön olmuştu.

20 AYRI NOKTADA

Trafik düzenindeki değişikliğin yaşandığı Konak’ta, Cumhuriyet Meydanı’ndan çıkış yapan bir sürücü Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nı kullanarak İnciraltı’na gitmek için 20 ayrı trafik ışığından geçiyor. İnciraltı yönünden gelen bir sürücü ise Fevzipaşa Bulvarı’na kadar 15 trafik ışığına takılıyor. Her bir trafik lambasında beklemek zorunda olan sürücülerin, bekleme süreleri tramvayın geçtiği sırada daha da artıyor. Fevzipaşa Bulvarı’ndan Basmane Meydanı’na giden bir sürücü 9 trafik ışığından, Basmane Meydanı’ndan çıkıp Konak’a giden sürücü ise Gazi Bulvarı’nda 10 adet trafik ışığında beklemek zorunda kalıyor.

Vatandaşlar, “Gereksiz ışıklar kaldırılıp yurt dışındaki gibi artık akıllı ışıklar kullanılmalı” dedi.

FAYDALI DEĞİL ZARARLI!

Borsa Kavşağı’ndan sonra 250 metre ara ile iki trafik lambası olduğunu belirten sürücüler, “Cumhuriyet Bulvarı ile Gazi Bulvarı’nın kesiştiği noktada bulunan trafik ışıkları araç trafiğinin sıkışmasına yol açıyor. 250 metre geride zaten bir yaya geçidi ve trafik lambası var. Durduğumuz trafik lambasının 50 metre ilerisinde yine Konak Pier Yaya Köprüsü var. Bu noktada trafik ışıkları fay dadan çok zarar getiriyor” diye konuştu.

Haberin devamını okumak için tıklayın

Kaynak : METİN BURMALI – Yeni Asır

Reklamlar