TCDD Hemzemin Geçit Animasyonu YayınladıTCDD demiryolu kullanıcılarına yönelik bilgilendirme animasyonları hazırlamaya devam ediyor. Daha önce katener’in tehlikeleri ve trenlere taş atılmamasına yönelik hazırlanan animasyonlara bir yenisi daha eklendi. Bu yeni animasyonun senaryosu bariyerli hemzemin geçitlerde hatalı davranışlardan bir tanesi olan ve bir çok kazada ön plana çıkan kapalı geçitlerden çapraz geçişlerde yaşanabilecek tehlikelere yer verildi.

Türkiye’de demiryolları diğer yollardan daha önce yapıldığı için hemzemin geçitler sonradan açılmıştır. Bu geçitler Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)’na ait olmayıp yerel yönetimlere ve diğer kamu kurumlarına aittir. Yeni yapılan hatlarda alt ve üst geçit yapmak suretiyle hemzemin geçitlere yer vermemektedir.

Hemzemin geçitlerde mevcut mevzuata göre geçiş üstünlüğü olan tren kimsenin yolu üzerine çıkıp kaza yapmamakta, tam tersi araçlar trenin yoluna çıkıp kazaya neden olmaktadır. Ancak dikkatsizlikten ve kural ihlalinden dolayı çıkan her aracın trenle çarpışması tren kazası olarak yansıtılmakta bu da demiryolcu camiasını derinden yaralamakta ve üzmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları yönetimi hemzemin geçit kazalarının uluslararası standartlara çekilebilmesi için, karayolu sürücülerini bilinçlendirmek üzere bir takım farkındalık projeleri gerçekleştirmekte, bariyer olmayan hemzemin geçitleri standartlara uygun olarak yeniden düzenlemektedir. Yine de bariyerli olduğu halde eski alışkanlıkla geçit kollarını kırmak suretiyle ‘s’ çizerek maalesef tren önüne çıkan sürücüler olmaktadır.

TCDD yaşanan bu tür olayların önüne geçmek ve hemzemin geçit kazalarında farkındalık oluşturabilmek için hayat beklemeye değer “Demiryolu Hemzemin Geçitlerde zig zag yapmak” konulu bir animasyon yayınladı. Umuyoruz ki kazaları önlemede farkındalık oluşturmak için yapılan çalışmalar ve bilinçlendirme sayesinde hemzemin geçitlerde meydana gelen kaza oranları en aza iner.

Reklamlar