Tren Makinistlerinin Hakkını “Mevzuat Mı” Yiyor?CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, demiryollarında ‘memur’ yerine ‘işçi’ sıfatıyla çalıştırılan ve önemli oranda hak kaybına uğrayan makinistlerin mağduriyetini, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Önergeye yanıt veren Bakan Cahit Turhan, “Mevzuat böyle” dedi.

GÜRER, MAKİNİSTLERİN SORUNUNA DİKKAT ÇEKTİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, demiryollarında 2012 yılından önce memur sıfatıyla görev yaptırılan ancak bu tarihten sonraki alımlarda ‘işçi’ statüsünde çalıştırılan makinistlerin yaşadığı soruna dikkat çekmek amacıyla, TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi.

KURUM İÇİNDE SORUNLAR YAŞANIYOR İDDİASI
Gürer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yanıtlanması istemiyle verdiği önergesinde Demiryolu işçiliğini sağlayan makinistlerin 2012 yılından sonra memur olma sıfatı yerine ‘işçi’ statüsüyle işe alındıklarını, bunun kurum içinde bölünmelere neden olduğunu ifade etti.

15 SAAT ÇALIŞTIRILIP MESAİ VERİLMİYOR
İlgili kanun gereği haftalık çalışma saatinin 45, günlük çalışma saatinin ise 7.5 saat olmasına rağmen makinistlerin günlük 15 saat çalıştırıldıkları ve mesai ücreti alamadıkları yönünde şikâyetler aldıklarını belirten Gürer, ülkemizde bu şekilde çalışan 3 binin üzerinde makinist bulunduğuna vurgu yaptı. Gürer, “ Makinistlerin memur sayılması, fazla mesailerinin ödenmesi, yıpranma haklarının verilmesi için bir düzenleme düşünülmekte midir? Demiryolu çalışanlarının fiili hizmet süresi zammı ve yıpranma payı alamamaları çalışma verimliliğini etkilemez mi?” şeklindeki sorulara da yanıt istedi.

BAKAN TURHAN: “MEVZUAT BÖYLE”
Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Cahit Turhan, makinistlerin yaşadığı sorun için ilgili mevzuatı adres gösterdi. Bakan Turhan, “TCDD Taşımacılık A.Ş. bünyesinde istihdam edilen makinistler dâhil bütün çalışanların özlük hakları yürürlükte bulunan mevzuat hükümlerine göre belirlenmekte ve verilmektedir” açılamasında bulundu.

GÜRER: “ÇALIŞANLARIN ALEYHİNE DÜZENLEME YAPILAMAZ”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, mevzuatlarda çalışanların aleyhine bir düzenleme getirilemeyeceğini belirterek, “Demiryollarında, aynı işi yapanlar arasında, sosyal haklar ve statü bakımından ayırıma neden olabilecek bir düzenleme var ise bunun düzeltilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Kaynak : www.omedyam.com

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!  1. Çalışan makinistlerin mağduriyetleri yerine birazcık Raylı Sistemler Makinistlik mezunlarının mağduriyetlerinden de bahsetseniz öncelikli daha güzel olacak.Niğde,Karabük,Eskişehir’de bu bölümün üniversiteleri açıldı.Her yıl sonu işi bekleyen bir çok mezun var.Sürekli her geçen yıl bu artış içinde bunun mağduriyetini gidermek için bir TCDD bir yazı düzenlemesi gerekir.Ayrıca Raylı Sistemler bölümü içerisinde de yaşanan diğer bir sorun elektrik okuyan arkadaşlar hem makinist olma imkanı hem de TCDD’nin birkaç pozisyon atamaların da ÖSYM tarafından direkt memur ve ya işçi statüsünde çalışma imkanı var.Fakat ben dahil Makinistlik mezunu olup ve ya okuyan gençler her sene kurs ve iş için ayrı ayrı atama bekleme sürecindeyiz.Lütfen mağduriyetimizi görün.

  2. Çalışan makinistlerin mağduriyetleri yerine birazcık Raylı Sistemler Makinistlik mezunlarının mağduriyetlerinden de bahsetseniz öncelikli daha güzel olacak.Niğde,Karabük,Eskişehir’de bu bölümün üniversiteleri açıldı.Her yıl sonu işi bekleyen bir çok mezun var.Sürekli her geçen yıl bu artış içinde bunun mağduriyetini gidermek için bir TCDD bir yazı düzenlemesi gerekir.Ayrıca Raylı Sistemler bölümü içerisinde de yaşanan diğer bir sorun elektrik okuyan arkadaşlar hem makinist olma imkanı hem de TCDD’nin birkaç pozisyon atamaların da ÖSYM tarafından direkt memur ve ya işçi statüsünde çalışma imkanı var.Fakat ben dahil Makinistlik mezunu olup ve ya okuyan gençler her sene kurs ve iş için ayrı ayrı atama bekleme sürecindeyiz.Lütfen mağduriyetimizi görün.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.