29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu OlsunTürk milletinin üstün çaba ve başarıyla, kahramanca düşmanla çarpıştığı Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasıyla yeni bir devletin temelleri de atılmıştır.

1 Kasım 1922’de saltanatın kalkmasıyla başlayan cumhuriyet yönetiminin ayak sesleri, 24 Temmuz 1923 Lozan Barış Anlaşmasıyla yükselmiş ve 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet resmen ilan edilmiştir.

Atatürk’ün çalışmalarıyla şekillenen ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen cumhuriyet rejiminin soenucunda halk tarafından büyük bir coşkuyla kutlanan Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur.

Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu curhuriyet rejimi, Türk milletinin yaradılışına en uygun yönetim biçimidir.

Türk milletinin bağımsızlığı ve demokrasinin simgesi olan cumhuriyetimize sahip çıkmamız hepimizin asli görevidir.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yılını; Atatürk’ün “ Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” sözlerini anımsayarak kutluyor,Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve kahraman şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.

Rayhaber Ekibi