3. Havalimanında İşçiler Aranıyor, Gözaltına Alınıyor

İnşaat-İş Sendikası, kölelik koşullarına isyan eden 3. havalimanı işçilerinin tek tek sıraya dizilip arandığını ve gözaltına alındığını duyurdu.


Kötü çalışma koşullarına karşı yapılan eylemler sonrası 29 işçi ile 5 sendika yöneticisinin gözaltına alındığı 3. havalimanı şantiyesinde baskılar devam ediyor.

Sosyal medya üzerinden işçilerin bu sabah araçlardan indirilip arandığını duyuran İnşaat-İş Sendikası, işçilerin iki arama noktasından geçirilerek kimlik kartı olmayanların gözaltına alındığını iddia etti. Arama ve gözaltılara tepki gösteren İnşaat-İş Sendikası, “Bize servis olarak vermedikleri belediye araçları asker dolu, bu neyin korkusu?” dedi.

İŞÇİLERİN BIRAKILMASI İÇİN TOPLANAN İMZALAR BAKANLIĞA GÖNDERİLDİ

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, insanlık dışı koşullara isyan ettikleri için tutuklanan 3. Havalimanı işçilerinin serbest bırakılması talebiyle topladıkları imzaları Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gönderdi.

2 gün boyunca Aliağa halkından, belediye işçilerinden, star rafineri inşaatı ve otoban inşaatı işçilerinden toplanan imzalar Petrol-İş Aliağa Şube, Genel-İş Aliağa Temsilcilik, Emekli-Sen yöneticileri tarafından gönderildi. “3.havalimanı inşaatında çalışan işçilerin iş kanununda ve uluslararası sözleşmelerde mevcut müeyyideler uyarınca, çalışma koşullarının düzeltilemesi işçilerin taleplerinin karşılanması ve tutuklanan işçilerin serbest bırakılmasını talep ediyoruz” yazılı dilekçe ile Bakanlığa işçilerin talepleri için harekete geçme çağrısı yapıldı.

Fotoğraf: İnşaat-İş

Kaynak : www.evrensel.net


İlk yorum yapan olun

Yorumlar