Kanal İstanbul’da Neler Oluyor?

kanal istanbulda neler oluyor
kanal istanbulda neler oluyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer: Bu köprülerin yapımı için yap-işlet-devret modeli ve araç garantisi düşünülmekte midir?


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, Ulaştırma ve Altyapı Cahit Turhan’ın, Kanal İstanbul projesiyle ilgili iddialara açıklık getirmesini istedi. Kanal İstanbul’un maliyetinde kamulaştırma ve üstüne yapılacak olan 6 köprünün dahil olup olmadığını gündeme getiren Gürer şu soruları sordu:

“Bu köprülerin yapımı için yap-işlet-devret modeli ve araç garantisi düşünülmekte midir? Kanal İstanbul’un maliyetinin 61 milyar dolara ulaşacağı düşünülmekte midir? İstanbul Boğazı’ndan gemi geçişi 2007 yılından bugüne kadar azalmaktadır. Buna rağmen kanalın fizibilitesinde neden gemi geçiş sayısında artış öngörülmektedir? Gemi sayısında azalma nedeniyle yapılmış olan boru hatları ve daha büyük gemilerin inşa edilmiş olmasının etkisi varken, gemi boyutları sürekli büyürken Boğaz’ın üçte birinin genişliğinde ve derinliğinde bir yapay su yoluna bu gemileri yönlendirmek risk oluşturmaz mı?”

Kaynak : www.evrensel.net


İlk yorum yapan olun

Yorumlar