Kırıkkale-Çorum-Merzifon-Samsun Demiryolu’nun Geçeceği Güzergah Netleşiyor

T.C Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Kırıkkale-Çorum-Merzifon-Samsun Demiryolu projesi ile ilgili halkı bilgilendirme toplantısı yapıldı.


Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya köy muhtarları ve vatandaşların yanı sıra Çevre ve Şehircilik il müdürlüğü yetkilileri ile projeyi hazırlayan MGS Proje Müşavirlik Mühendislik LTD ŞTİ.’nden Çevre Mühendisleri İlkay İbrahim Akdoğan ve Çetin Çakır katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Kırıkkale, Çorum, Amasya ve Samsun il sınırlarında “Kırıkkale-Çorum-Merzifon-Samsun Demiryolu Projesi” nin yapılmasının planlandığını anlatan Çevre Mühendisi İlkay İbrahim Akdoğan, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan söz konusu Proje için daha önceki yıllarda T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (Mülga), Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından “Kırıkkale-Samsun Projesi” hazırlanarak ÇED Olumlu Belgesi alındığını ve geçen süreç içerisinde TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne devredildiğini ifade etti.

TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından proje güzergahının tekrar değerlendirildiğini belirten Akdoğan, bazı revizyonların yapılması ihtiyacı duyulduğunu ve yeni bir güzergah oluşturulduğunu kaydetti.

Türkiye’nin Kuzey-Güney aksının en önemli güzergahını, Samsun-Çorum-Delice-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla-Yenice arasındaki demiryolu hattı projesinin oluşturduğunu anlatan Akdoğan, bu güzergahın tümünde TCDD tarafından proje çalışmaları için ihale ve etüt-proje işleri yapıldığını dile getirdi. Kırıkkale-Çorum-Merzifon-Samsun Demiryolu Projesi’nin 3 kesimden oluştuğunu anlatan Akdoğan birinci kesimin Delice-Çorum arasındaki 100 km’lik kısmın yer aldığını, ikinci kesimde Çorum-Merzifon arasındaki 91 kilometrelik bölük ve üçüncü kesimde de Merzifon-Samsun arasındaki 101 km’lik bölümün yer aldığını, projeye göre Çorum sınırlarında 292 km’lik hat bulunacağını ifade etti.

Hattın geçeceği platform genişliğinin 14.50 metre olacağını belirten Akdoğan, bazı bölgelerde kullanım açısından daha geniş kamulaştırma yapılabileceğini söyledi. Delice-Çorum arasında 1 istasyon 3 Siding,7 tünel, 1 adet aç kapa tünel, 18 köprü, 4 viyadük, 10 üst geçit, 65 alt geçit ve 153 menfez, Çorum Merzifon arasında 3 istasyon 1 Siding, 15 tünel, 4 aç kapa tünel, 5 köprü, 6 viyadük, 14 üst geçit, 36 alt geçit ve 82 menfez, Merzifon-Samsun arasında ise 3 istasyon, 20 tünel, 1 aç kapa tünel, 28 köprü, 2 viyadük, 9 üst geçit, 23 alt geçit ve 34 menfez bulunacağını anlatan İlkay İbrahim Akdoğan Çorum sınırları içinde kalan bölümde 3 istasyon ve 3 adet siding planlandığını vurguladı. Sungurluda bir siding ve istasyon, Alacahöyük’te bir siding, Çorum OSB’de bir yük istasyonu, Çorum merkez Akkent yakınlarında bir yolcu istasyonu ve Mecitözünde de bir siding bulunacağını belirten Akdoğan, demiryolu güzergahının çorum sınırları içinde toplamda da 17 adet tünel planlandığını vurguladı.

Proje güzergahında toplamda 6 şantiye öngörüldüğünü belirten Akdoğan, her şantiyede 75 kişi olmak üzere 450 personel çalışacağını anlatan Akdoğan güzergahın geçeceği köyleri ise şöyle sıraladı:

SUNGURLU: Bahşılı Köyü, Akpınar Köyü, Sungurlu ilçesi, Kırankışla Köyü, Arifegazili Köylü, Gafurlu Köyü, Beşdam Köyü, Karakaya Köyü

MERKEZ: Karadona Köyü, Koparan Köyü, Deniz Köyü, Kiranlık Köyü, Büyükgülecek Köyü, Sapa Köyü, Hamdiköy Köyü, Sazdeğirmeni Köyü, Tarhan Köyü, Çayhatap Köyü, Sarimbey Köyü, Bozbuğa Köyü, Yenice Köyü, Kadıkırı Köyü, Karaca Köyü, Yaydiğin Köyü, Akkent, Celilkırı Köyü, Çorum, Ömerbey Köyü, Deliler Köyü, Bayat Köyü, Paşa Köyü, Pınarcık Köyü, Kurucay Köyü, Büğet Köyü, Çomarbaşı Köyü, Ahmediye Köyü, Güney Köyü, Kuşsaray Köyü, Eskice Köyü, Konaklı Köyü,

MECİTÖZÜ:Tanrıvermiş Köyü, Çitli Köyü, Gökçebel Köyü, Pınarbaşı Köyü”

Kaynak : www.corumhaber.net

RayHaber çerez kullanmaktadır