MHP Kayseri Milletvekilinden Hemzemin Geçit Kazalarına Çözüm Çağrısı

mhp kayseri milletvekilinden hemzemin gecit kazalarina cozum cagrisi
mhp kayseri milletvekilinden hemzemin gecit kazalarina cozum cagrisi

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, İncesu’da bir süre önce meydana gelen ve 2 kişinin öldüğü tren kazasını yeniden gündeme getirerek, hemzemin geçitteki kazaların önlenmesi için meclis araştırma önergesi verdiklerini belirtti.


MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, “Hemzemin Geçitlerde Yaşanan Kazaların Önlenmesi İçin Alınacak Önlemlerin Belirlenmesi” amacıyla Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grubunda 21 Milletvekilinin imzası ile Meclis Araştırması açılması için önerge verdiklerini belirtti. Özdemir verdiği önergede, Devlet Demiryolları hatları üzerinde bulunan hemzemin geçitlerde meydana gelen ölümlü veya maddi hasarlı kazaların, alınan tüm önlemlere rağmen azalmış olsa da devam etmekte olduğunu ve maddi hasarlı kazalar bir yana, can kayıplarının yaşandığı kazaların herkesi derinden üzdüğünü belirterek, “Geçtiğimiz günlerde “Kayseri’de Yük Treni, Hemzemin Geçitte Minibüse Çarptı” manşetiyle yayınlanan haberde; “6 Kasım 2018 tarihinde Örenşehir Mahallesi yakınlarındaki hemzemin geçitte Yeşilhisar-Kayseri seferini yapan yük treni, hemzemin geçitte minibüse çarptı. Çarpmanın etkisiyle minibüs yaklaşık 700 metre sürüklendi. Hurdaya dönen minibüse sürücü ve eşi hayatını kaybetti.” açıklamasını ve diğer tarihlerdeki hemzemin geçitlerdeki kaza haberlerini okuyunca Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.yılına yaklaştığımız bu yıllarda bu tür haberlerin ve bu kazaların neden hala yaşandığını anlamak ve kabullenmek mümkün olmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Özdemir önergesinde; Ülkede birçok bölgede bulunan kontrolsüz hemzemin geçitlerin kaza riskini çok arttırmakta olduğunu belirterek, “Hemzemin geçitlerde geçiş önceliğinin trenlerde olmasına rağmen maalesef bazı sürücüler bu gerçeği dikkate almayarak, hızlı bir şekilde geçebileceğini düşünerek hareket ettiğinde acı sonuçlara yol açabilmektedir. Ulaştırma Bakanlığı tarafından 03.07.2013 tarihli 28696 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik bu alanda önemli bir mevzuat boşluğunu doldurmuş ancak kazaların önüne maalesef geçememiştir. Yönetmelik esaslarına uygun olmayan geçitlerin oranı yüzde 90 civarında olması ve bunların haklı gerekçelerle kapatılmak istenmesi mantıklı bir çözüm olmamaktadır.” dedi.

ZEKİ HEMZEMİN GEÇİDİ ÖNERİSİ

Kayseri Milletvekili Özdemir, 2008 yılında hemzemin geçitlerdeki kazaların önlenmesi amacıyla bazı çalışmaların yapıldığını belirterek, şu ifadeleri kullandı, “Trenin hızını belirleyerek hemzemin geçitteki bariyeri kapatan ray devreli ve röleli otomatik kontrol sisteminin yerini yurt dışından getirilen bilgisayar kontrollü geçitlerin alacağı ve Türkiye’deki ilk denemesinin Adana’da başlatılacağı bilgisayar kontrollü hemzemin geçit uygulamasıyla, yaklaşan trenin hızı kesin olarak belirlenerek bariyer kapatılıp kaza riskinin en aza indirilmesi amaçlanmıştı. Ancak geçen 10 yıla rağmen kazalar devam etmektedir. 2014 yılında yaşanan kazalardan etkilenerek Aralık 2017’de Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde Mekatronik Mühendisliği Bölümü tarafından geliştirilen ve yürütülen proje kapsamında Hemzemin geçitlerde kaza riskinin azaltılması için bariyerlerin tren hızıyla senkronize şekilde çalışmasını sağlayan “Zeki Hemzemin Geçidi” sistemi tasarlanmıştır. Bu sistemle amaç hemzemin geçit bariyerlerinin tren hızını sensör teknolojileriyle algılayarak geçit bariyerlerinin tren hızına göre kapanmasını sağlamaktır. Bu sayede özellikle yavaş trenlerin gelişi esnasında geçitlerde yaşanan zaman kayıplarının da önüne geçilmiş olunacaktır”

Kaynak : www.kayseriolay.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar