Sakarya’ya Raylı Sistem Mi Geliyor?Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ‘Ulaşım Master Planı’ kapsamında işinin uzmanı bir şirket, ilimizde 6 ayı geçkin süredir hafif raylı sistem ile ilgili yaptığı çalışmayla ilgili Başkan Zeki Toçoğlu’na brifing verdi.

SAKARYA HALK ULAŞTI

Tarih sayfası 24 Ekim’i gösterirken, yani bundan 10 gün önce Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve beyin takımı kısa adı AKOM olan Afet Koordinasyon Merkezi’nde ulaşımla ilgili brifing aldı. Toçoğlu’nun aldığı bu brifing gazete manşetlerine ‘ Ulaşım her yönüyle masaya yatırıldı’ olarak yansıdı. Ancak o gün ulaşımla ilgili çok önemli bir gelişme daha yaşandı ve bu gelişmeye Sakarya Halk haber merkezi ulaştı.

TOÇOĞLU BRİFİNG ALDI

AKOM’da yapılan toplantı da Başkan Zeki Toçoğlu’na üzerinde 6 ayı geçkin süredir uzman bir ekip tarafından çalışılan ‘Hafif Raylı Sistem’ çalışmalarıyla ilgili brifing verildi. Bünyesinde Hafif Raylı Sistem ile ilgili uzmanlar bulunduran şirket yetkilileri aylar süren istatistikler, analizler, fizibilite çalışmalarını dev ekranda Toçoğlu’na slayt ve görüntüler eşliğinde aktardılar.

3 AYRI GÜZERGAH

Hazırlanan brifing de 3 ayrı güzergah yer aldı. Buna göre 1. güzergah Adapazarı Garı, Sakarya Üniversitesi Kampüsü olarak belirlendi. Uzman ekip 2. güzergah olarak Adapazarı Garı ile Yenikent arasını belirledi. Son güzergah ise Adapazarı Garı, Sakarya Caddesi, Erenler, D-100 karayolu geçişi, SATSO önü ve 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olarak belirlendi.

ETAP ETAP OLABİLİR

Şirket tarafından verilen bu güzergahlar arasında kesin olmamakla beraber Başkan Toçoğlu, “Adapazarı Garı, Sakarya Caddesi, Erenler, D-100 karayolu geçişi, SATSO önü ve 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB)” hattına sıcak baktığı öğrenildi. Uzmanların sunduğu brifing sırasında hafif raylı sistemin etap etap yapılabileceği gibi bir seferde de hattın inşa edilme seçenekleri detaylarıyla Toçoğlu’na sunuldu.

GAR REVİZE EDİLECEK

İstanbul’u şirket tarafından hazırlanan hafif raylı sistem çalışmasıyla birlikte Adapazarı Garı da gündeme geldi. Uzmanlar tarafından hazırlanan 3 ayrı güzergahın başlangıç noktası olan Adapazarı Garı sisteme göre revize edilecek. Gar ve çevresinde çevre düzenlemesi dahil bir çok yenilik yapılması planlanırken, konuyla ilgili olarakta TCDD ile diyalog halinde çalışma yapılması planlandı.

AYLAR SÜREN FİZİBİLİTE

Büyükşehir Belediyesi yıllardır yolcu yoğunluğu, işin maliyeti başta olmak üzere bir çok kriteri baz alarak ‘Biraz daha zamanı var’ dediği hafif raylı sistemle ilgili düğmeye bastı. Portföyünde önemli işlere imza atmasıyla tanınan İstanbul’u şirket tarafından Sakarya’ya gönderilen uzman ekip, 6 ayı geçkin süredir Adapazarı, Erenler, Serdivan ilçelerinde fizibilite çalışması yapıyor. Yapılan çalışmalar sırasında saatlere göre yolcu sayısı, araç sayısı, yaş grubu, yollardaki yoğunluk gibi bir çok kriteri baz aldı. Yapılan fizibilite çalışmaları sırasında bir çok kavşak ve ana yollara araç sayısını ölçen elektronik cihazlar bağlandı. Toplu taşıma araçlarıyla yolculuk dahi yapan ekipler, yolcularla ulaşım hakkında sohbet etti. Yapılan sohbetler sırasında halkın talep, şikayet ve istekleri de not alındı.

6 AYDIR ÇALIŞILIYOR

Adapazarı Gar’ından başlayacak olan hafif raylı sistemin güzergahı Sakarya Caddesi, Erenler, D-100 geçişi, SATSO Önü, 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olacak. Güzergah boyunca yapılması planlanan durakların yeri, uzman bir ekip tarafından yaya ve araç trafiğine göre hesaplanıyor. Sakarya Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 6 ayı geçkin süredir konusunda uzman bir şirkete yaptırdığı analiz ve istatistikler sonrasında hafif raylı sistem için düğmeye bastı.

Kaynak : www.sakaryahalk.com