Bursa T2 Hattının Tramvaydan HRS’ye Geçiş Şansı VarKent Meydanı- Terminal arasındaki hattın proje aşamasından beri uzmanlar, yeraltından metro, olmazsa Hafif Raylı Sistem (HRS) önerisi getiriyordu.

Toplam 9,4 kilometre uzunluğunda ve 11 istasyona sahip projede inşaat durup, ihalenin yenilenmesi gündeme gelince bu kez Bursa’nın akil insanlarından biri olan geçmiş dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker öneriyi tekrarladı.

Dünkü yazımda Saker’in önerisini anlatıp, ‘Baştan beri yanlış olan projenin’ HRS’ye dönüşmesi için fırsat çıktığını aktarmıştım. Saker, ‘Dönüşüm yapılmadığı taktirde tramvay olarak işletmeye alınmasından çok kısa süre sonra kapasite yetmeyecek ve harcanan para boşa gidecek’ demişti.

Yazı üzerine konunun uzmanlarından Saker’in önerisini destekleyecek yönde değerlendirmeler geldi.

İlk günden beri projeyi yakından takip eden bir teknokrat, mevcut sistemin hafif raylı sistemden farklı olmadığı vurgusunu yaparak, tramvayın yolcu kapasitesi ve işletme hızının aynı olduğunu söyledi.
Peki, ‘HRS’ye dönüş kolay mı?’ diye sorduk…

Yanıtladı:
Tek fark HRS’lerin yüksek tabanlı olması. Tramvaylar ise alçak. Bunun amacı da Terminal yönünden gelen araçların mevcut T1 hattına bağlanmasını sağlamak. Yani bazı araçlar eski hatta bağlanarak Heykel turu yapacak. HRS’ye çevirmek isterseniz imalat için yapılacak tek masraf istasyonlardaki platformları yükseltmek olacak. Trafolar ve elektronik kontrol sistemi henüz yapılmadığı için dönüşüm rahatlıkla sağlanabilir.

Projeye başlanırken 12 adet tramvayın siparişleri verilmişti. Bunlar tamamlandı. Bazıları da eski hatta çalışmaya devam ediyor. Fazlalık olursa rahatlıkla satılabilecek türden araçlar bunlar. Çünkü Avrupa standartlarına göre yapılmış. Ayrıca satmaya da gerek kalmayabilir. Çünkü Ulaşım Master Planı’nda yeni yapılacak tramvay hatları için değerlendirilebilir.

Uzmanlar böyle diyor.
Büyükşehir Belediyesi’nin müteahhide verdiği süre 19 Ocak’ta dolacak ve hattın yenilenme ihalesi yapılacak. Bakalım kent yöneticilerinin tercihi hangi yönde olacak?

Kaynak: Namık Göz – www.bursahakimiyet.com.tr