Çorlu Tren Faciası Sonrası Sessizlik

corlu tren faciasi sonrasi sessizlik
corlu tren faciasi sonrasi sessizlik

Çorlu tren faciasında 25 kişi hayatını kaybetmiş, 340 kişi yaralanmıştı. Faciada, kazanın bilirkişiler tarafından örtbas edildiği iddiasında bulunuldu


İhmal ve denetimsizlik sonucu Çorlu tren faciasında 25 kişi hayatını kaybetmiş, 340 kişi yaralanmıştı. Faciada yakınlarını kaybeden vatandaşları sosyal medyadan engelleyen yetkililerle beraber facianın üzeri bilirkişiler eliyle örtülüyor. Hükümete yakın isimler olan bilirkişilerden Prof. Mustafa Karaşahin, Ulaştırma Bakanlığı danışmanlığı, hızlı tren hattı yenileme danışmanlığı ve Çorlu faciasının meydana geldiği hattın yenilenme projesine danışmanlık yapmış. Bir diğer bilirkişi Prof. Sıddık Binboğa Yarman’ın yönetim kurulu üyesi olduğu firmanın savronik trenin devrildiği hattın sinyalizasyon ihalesini aldığı gün yüzüne çıktı. 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda’yı faciada kaybeden Mısra Öz Sel, Milli Gazete’ye konuşarak facianın öncesindeki ihmalleri ve sonrasında yaşananları anlattı.

“BİLİRKİŞİLER TANIDIK KİŞİLER”

Kazada hayatının kaybeden 9 yaşındaki Oğuz Arda’nın annesi Mısra Öz Sel, bilirkişilerin yanlı kişiler olduğunu söyleyerek, “Bilirkişiler tanıdık kişiler, yanlılar. Pamukova’da görevlerini yapıp ardından Ulaştırma Bakanlığı’na danışmanlık yapmış ya da ray hattının sinyalizasyon ihalesine girmiş firma ile bağlantılı kişiler. 2 hafta önce bile bilirkişi olduğu hattın, sinyalizasyon ihalesine yönetim kurulu üyesi olduğu firmayı dâhil eden kişidir olayın bilirkişisi. Bilirkişi kanununun hükmü nerde kalmıştır?” ifadelerini kullandı.

“FACİADAN 20 HAFTA SONRA TOPRAĞIN İÇİNDEN EŞYALAR ÇIKIYOR”

Delillerin karartıldığını söyleyen Sel, “Facia yaşanıp 25 kişinin öldüğü ve cenazelerin gece 03:30 sularında hâlâ tren altından çıkartılması sürerken olay gecesi 00:00’da olay yerine balast taşların getirilmesindeki amaç neydi? Ya da ertesi gün ray onarımına başlanıp, trenin bir gün sonra seferine başlamasındaki acele neden? Hâlâ olay yerinde, 20 hafta sonra toprağın içinden çıkan ayakkabı, çanta gibi eşyalar var. Bunları gidip bir arkadaşımız olay yerinde buldu. Bunlar delil karartma değil de nedir? Delilleri karartsalar da gözlerimizi, kulaklarımızı karartamazlar. O gece yaşananları hepimiz gördük. Olay yerini de, hastaneleri de, morgları da” dedi.

“FACİA ÖNCESİ İHMAL ZİNCİRİ”

“Facia göz göre göre gelmiş” ifadelerini kullanan Mısra Öz Sel, facia günü yaşanan tedbirsizlikleri anlattı. Sel, “Meteoroloji’nin verdiği yağış uyarısını dikkate alıp tedbir alan yok, denetim yok. Yol onarımı için ihaleler iptal. Yol bekçileri ödenek yok diye işten çıkartılmış, kontrol eden yok. Tamamı ihmal zinciri olan bu facia, kurtarma çalışmalarından tutun da, bu zamanki sürece kadar Türkiye’nin en açık, en utanç verici, en sahipsiz bırakılmış olaylarından biridir” şeklinde konuştu.

“ADALET İÇİN YARDIM ELİ UZATIYORUM”

Olayla alakalı kimsenin görevden alınmadığını, istifanın olmadığını söyleyen Sel, “Bu facia Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında, devletin kurumuna bağlı bir ulaşım aracında bu ülkenin vatandaşlarının feci şekilde can verdiği bir faciadır. Olay ile ilgili kimse görevden alınmamış ya da erdemli bir duruş ile istifa etme gereği duymadı. Hatta çıkıp bir açıklama bile yapılmadı. Ben bu facia ile iktidar ve muhalefet olmak üzere tüm siyasilere seslenip “adalet” için yardım eli uzatıyorum. Türkiye’nin bu kadar açık bir olayda doğru ve adil yargı uygulandığını görmeye ihtiyacı var” diyerek, adalet istediklerini belirtti.

Kaynak: Millî Gazete


İlk yorum yapan olun

Yorumlar