İZBAN’da 142 Makinistin Görevini 7 Makinistle Yapmaya Çalışmak Büyük Riskizbanda 142 makinistin gorevini 7 makinistle yapmak buyuk risk
izbanda 142 makinistin gorevini 7 makinistle yapmak buyuk risk

Normalde 142 makinistin görev yaptığı İZBAN’da grevi kırmak için seferlere 7 makinistin günde 11-12 saat kadar çalıştırılarak devam edilmesi büyük riske neden oluyor.

Aliağa-Selçuk arasındaki banliyö hattında hizmet veren, ülkenin havalimanı bağlantılı, en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemlerinden biri olan İZBAN’daki grev 10. gününde. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin ortak kuruluşu olan İZBAN’da bürokratlarla ile Demiryolu İş Sendikası arasındaki dördüncü dönem toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması 10 Aralık’ta başlayan grev devam ediyor. İZBAN’da makinist, tekniker, teknisyen, istasyon operatörü, gişe çalışanı olarak çalışan 343 işçi grevde.

Öte yandan İZBAN yönetiminin grevi etkisiz hale getirmek için taşeron hamlesi hala devrede. Çiğli İstasyonu ile Menderes Havaalanı İstasyonu arasında, 06.00 ile 11.00 ve 16.00-22.00 arasında 7 taşeron makinistle yarım saat aralıklarla 24 sefer yapılıyor. Grev öncesi 269 sefer ile günde yaklaşık 300 bin kişi taşınırken şimdi ortalama 50 bin civarında insan taşınıyor.

GÜN İÇİNDE İSTASYONLARDA DİNLENİYORLAR

Makinistlerin günlük çalışma süresi aralıklarla da olsa günde toplamda treni hazırlama ve istasyona bırakma işlemleri ile birlikte günde 12 saati buluyor. Eve gidiş gelişleri ile birlikte dinlenme zamanları daha da kısalıyor. Gün içindeki arada da eve gidemeyen makinistler istasyonlarda dinlenmeye çalışıyor. TCDD’den emekli, İZBAN’da eğitmen kadrosunda bulunan taşeron makinistler neredeyse İZBAN’daki bir makinistin iki kadar çalışıyor. İZBAN’ın kullandığı güzergahı gün içinde şehirlerarası trenlerde kullanıyor. (Kaynak : Evransel)

 

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.