YHT Kazası Öncesi Karambol Olur UyarısıAnkara’daki tren kazasının ardından üç TCDD çalışanı tutuklanırken, ifadelerde seferlerle ilgili 7 Aralık tarihli değişiklik anlatıldı. Tutuklanan kontrolör ifadesinde, “Bir kontrolör bu emri yazıyı okuyunca trenlerin karambol olarak nitelenen kafa kafaya çarpması riski olduğunu müdür yardımcısına bildirmiş. O da emrin müdürlerden geldiğini, uygulanması gerektiğini belirtmiş” iddiasında bulundu.

Başkentte 13 Aralık günü Konya’ya giden yüksek hızlı tren ile kontrol treninin kafa kafaya çarpışması sonucu meydana gelen ve 9 kişinin öldüğü, 86 kişinin yaralandığı kazanın ardından kontrolör, makasçı ve hareket memuru tutuklandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hamza Yokuş koordinesinde sürdürülen soruşturmada şüphelilerden trafik kontrolörü (dispeçer) Emin Ercan Erbey çarpıcı iddialarda bulundu. Erbey, 12 Aralık günü saat 23.00’te göreve başladığını ve ertesi gün saat 07.00’ye kadar görevinin devam ettiğini anlatarak ifadesinde özetle şunları söyledi:

ANKARA–SİNCAN ARASI SİNYALİZASYON YOK

7 Aralık tarihli yazı: “Nöbetçi olduğum zaman diliminde Ankara–Sincan arasında sinyalizasyon olmayan bölgede YHT ve kılavuz makine trafiğini düzenliyorum.

Trafik kumanda merkezinde telsiz yoktur. Trafik kontrolleri olarak tüm görüşmeleri, kayda alınan Devlet Demir Yolları’nın özel hattı olan GSMR telefonu ve dahili telefonuyla yaparız. 7 Aralık 2018 tarihli ve 9 Aralık Pazar gününden itibaren Ankara YHT Gar doğu kısımlarından yapılacak işlemler nedeniyle Ankara Gar içindeki 8, 9, 10. yolların YHT tarafından kullanılmaması, YHT’lerin tüm kabul ve sevk işlemlerinin 11, 12 ve 13 yollarda yapılması talimatı verildi.

Haberin devamını kaynağından okumak için tıklayın