YHT Kazasının Nedeni! “Klavuz Tren Yanlış Hatta Yönlendirilmiş”BTS Genel Yayın Sekreteri Eroğlu, BirGün’e yaptığı açıklamada çarpıcı bir tespitte bulundu. Eroğlu, “Sinyalizyon tamamlanmadı haberleşme telefonla” dedi.

Ankara’da yaşanan tren faciasına Ankara-Konya hızlı treninin yanlış hatta yönlendirilmesinin neden olduğu iddia edildi.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Yayın Sekreteri Ahmet Eroğlu, BirGün’e yaptığı açıklamada, kendilerine gelen bilgilere göre Ankara-Konya hattında gerçekleşen ve en az 9 kişinin yaşamını yitirmesine 47 kişinin yaralanmasına sebep olan faciaya trenin yanlış hatta sokulmasının yol açtığını iddia etti.

Eroğlu, seferler başlamadan yolun kontrolünü yapan kılavuz trenin döndüğü ikinci hatta hızlı tren yönlendirildiği için kafa kafaya çarpışmanın meydana geldiğini söyledi.

Hattın sinyalizasyon programı tamamlanmadan açıldığını belirten Eroğlu, şunları söyledi:

“Sinyalizasyon hattı tamamlanmadığı için trafiğin merkezden yönetildiği bir sistem işletiliyor. Hem banliyo trenleri hem de hızlı trenler için durum böyle. Başından beri farklı raporlarda da bunun bir faicaya sebep olacağı uyarısı yer alıyordu. Diğer kazalarda olduğu gibi bu facia da sadece iki personelin üzerine yıkılıp kurum kendi kusurunu örtmek isteyecektir. Trafik kontrolü yapan kişi ve makascıya mal edilecek bu kazanın sebebi kurumdur.

Trafiğin merkezden yönetildiği sistemde telefon üzerinden iletişim kuruluyor. Makaslar döndürülüyor. Sinyalizasyon sistemi proje temelinde tamamlandığı için telefon üzerinden haberleşilerek tren yollarına ilişkin haberleşiliyor. Eğer sinyalizasyon sistemi olsaydı bu kaza yaşanmazdı, trenler birbirini görmeden uyarı gelirdi.”

KILAVUZ VE BANLİYÖ TREN NEDİR, FARKLARI NELER?

Kılavuz tren ilave bir güvenlik tedbiri olarak, ilk ticari seferine başlamadan önce hat üzerinde yolcusuz olarak sefer yapan tren olarak tanımlanıyor. Kılavuz tren ile rayların durumu ve yolda herhangi bir şey olup olmadığı kontrol ediliyor. Banliyö tren ise ulusal demir yolu ve alt yapı ağına bağlı olan şehir merkezi ve şehirleşmiş bölgelerde yolcu taşımacılığı hizmeti sunan kamu tüzel kişileri ve şirketlerin verdiği hizmetlerdir.

Kılavuz tren tek lokomotiften oluşur ve vagonları bulunmaz. Yola çıkılıp çıkılmayacağının kontrolünü sağlar. Banliyö tren ise şehir ve şehir içi taşımacılığı yapan ve yolcuları ve vagonları bulunan trendir.

Kaynak : www.birgun.net