Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisine Sahip Çık Kampanyası Düzenlendizubeyde hanim egitim ve muze gemisine sahip cik kampanyasi duzenlendi 1
zubeyde hanim egitim ve muze gemisine sahip cik kampanyasi duzenlendi 1

İzmir’in simgelerinden Konak tarafında Kordon bölgesinde demirli bulunurken ‘bakım’ yapılacağı gerekçesiyle Haziran ayında yerinden kaldırılan ‘Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’nin üzerine “Denizci Millet Kıraathanesi yakında hizmetinize açılacaktır” yazılı bir duyuru afişi asıldı.

İzmir’in simgelerinden biri olan ‘Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’nin yerinden kalması ve müze olarak muhafaza edilmesi için change.org sitesinde imza kampanyası düzenlendi .

Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği Zübeyde Hanımın kabrine sahip çıkıldığı gibi Zübeyde Hanım Müze Gemisine sahip çıkmak için TIKLA

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın ismini taşıyan ve hem müze hem de gençlere denizciliğin anlatılacağı eğitim merkezi olarak hizmet veren gemi, 12 Mart 2014 tarihinde Karşıyaka İskelesi’nde düzenlenen törenle hizmete açılmışdı.

1987 yılında inşa edilen gemiye Atatürk’ün annesinin ismi konmuştu. Zübeyde Hanım’ın mezarı da Karşıyaka’da olduğundan geminin hurdaya çıkması yerine değerlendirilmek üzere İzmir’e götürülmüşdü.

Zübeyde Hanım Gemi Müzesi, aynı zamanda denizcilik mesleğine ulaşmak isteyenler için bir eğitim gemisi görevi de görüyordu. Pusula, dümen gibi çeşitli denizcilik malzemelerine dokunarak eğitimlerini pekiştirebiliyordu. Daha çok denizcilik mesleği ilgi alanlarına giren kişilerin ilgisini çekeceği malzemeler arasında yoma makası, devirdaim makara, 1900’lü yıllara kadar doktor ve sağlık memurları tarafından kullanılan sağlık malzemeleri, kalorimetre cihazı görecekleriniz arasındaydı.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.