Konya-Karaman Hızlı Demiryolu Hattı Bu Yıl Tamamlanıyorkonya karaman hizli demiryolu hatti bu yil tamamlaniyor
konya karaman hizli demiryolu hatti bu yil tamamlaniyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, 20 Şubat 2019 tarihinde Konya’da incelemelerde bulundu. Bakana, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan ve ilgili bürokratlar eşlik etti.

Konya Lojistik Merkezi’nde ve Yüksek Hızlı Tren (YHT) Gar inşaatında incelemelerde bulunan ve çalışmaların hızlandırılması ve titizlikle yürütülmesi talimatını veren Turhan, Organize Sanayi Bölgesi yakınındaki bir milyon metrekare alan üzerine kurulan lojistik merkezin hem kent hem de ülke için önemli bir yatırım olduğunu bildirdi.

“Konya Ulaşım Yollarının Kavşağında”

Amaçlarının Konyayı Orta ve Batı Anadolu ile Egeye bağlayan yollar gibi Akdeniz havzasındaki limanlara, bölgedeki turizm alanlarıyla da ilişkilendirmek olduğunun altını çizen Turhan, Konya’yı demiryoluyla Karaman üzerinden Mersin’e bağlayacak projede çalışmaların devam ettiğini belirterek şunları kaydetti:

“Konya-Karaman hızlı demiryolu projesi bu yıl tamamlanıyor”

“Konya-Karaman arasındaki hızlı demiryolu projesinde sinyalizasyonla ilgili çalışmalar devam ediyor. O da bu yıl içinde tamamlanıp sinyalli olarak hizmet vermeye devam edecek. Konya, bölgede hızlı gelişen bir il. Şehiriçi toplu taşımayla ilgili sorunu çözmek için metro projesi var. İhale aşamasına gelmiş bulunuyor. Konya, sadece bir sanayi ve turizm kenti değil, aynı zamanda beş üniversitesi olan eğitim kenti. Bu çok önemli bir potansiyel. Konya’nın bu eğitim sistemine altyapı hizmeti yetiştirmesinin sadece büyükşehir belediyesinin imkan ve kaynaklarıyla yapılması düşünülemezdi. Hükümetimiz, önümüzdeki dönemde ihale edip bu sorunu da rahatlatmak için projeyi hayata geçirmiş olacak.”

Hızlı Tren HaberleriÜcretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz:
Etkinlikler haftası için 20/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Cts 25
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.